TVP wciąż na drodze do nowoczesności – od jesieni na stałe w 3D

23.08.2012
TVP wciąż na drodze do nowoczesności – od jesieni na stałe w 3D

TVP wciąż na drodze do nowoczesności – od jesieni na stałe w 3D

Przełom sierpnia i września to zawsze gorący okres dla kanałów telewizyjnych. W tym czasie prezentowane są nowości, które mają radować oczy widzów przez całą jesień. Może was zawiedziemy, ale na łamach Spider’s Web nie znajdziecie informacji o zmniejszonej liczbie odcinków Klanu w tygodniu. Myślimy jednak, że warto zaznaczyć technologiczne nowości, jakim raczyć ma nas tej jesieni Telewizja Polska.

TVP nie ma dobrej opinii i trudno się temu dziwić – reklamy, najczęściej słaba oferta programowa, a najlepsze filmy oferowane są w takich godzinach, że bez nagrania na twardy dysk się nie obędzie. Publiczną telewizję należy jednak w ostatnim czasie chwalić za starania w dążeniu do bycia nowoczesnym. W końcu doczekaliśmy się dwóch głównych kanałów w wysokiej rozdzielczości, testowano także hybrydową telewizje, utworzono specjalną aplikację dla Androida. Jesienią trend ten ma być kontynuowany.

Telewizja Polska jest jak na razie jedynym koncernem, który zdecydował się na uruchomienie telewizji HbbTV – TVN usługę tą testował, jednak jeszcze nie udostępnił żadnej oficjalnej aplikacji. Dla przypomnienia – hybrydowa telewizja wymaga połączenia do sieci oraz wspierającego to rozwiązanie telewizora lub dekodera. W ramach usług HbbTV udostępniane są specjalne interaktywne platformy z dodatkowymi informacjami, materiałami wideo, infografikami itd.

Jesienią swoją aplikacje HbbTV otrzyma poranny program nadawany w TVP 2 HD – „Pytanie na śniadanie”. Na razie niestety nie znamy żadnych szczegółów dotyczących funkcjonalności tego rozwiązania. Łatwo jednak się domyślić, że znaleźć tam się mogą przepisy kulinarne, szczegóły dotyczące zaproszonych gości, czy przegląd nadchodzących programów. Wydaje się, że takie rozszerzenie telewizji śniadaniowej może być ciekawym pomysłem, pytanie tylko jak wiele osób będzie z tego korzystać na co dzień.

Inne zmiany zostały przygotowane w ramach kanału TVP HD – dostępnego u wybranych dostawców telewizyjnych. TVP HD wystartował w sierpniu 2008 roku i do startu Euro 2012 był jedynym kanałem w wysokiej rozdzielczości w portfolio Telewizji Polskiej. Od kiedy dwa podstawowe kanały nadają również w HD jego znaczenie spadło. Potrzebna była więc zmiana jego formuły. Od jesieni wybrane filmy i seriale z kanałów TVP nie będą nadawane na antenie TVP HD równolegle tak jak to było do tej pory, ale z czasowym opóźnieniem (timeshift) tak by widz sam mógł wybrać sobie odpowiednią godzinę kiedy chce oglądać. W Polsce oferowany już był kanał TVN+1 HD, jednak nie cieszył się popularnością i dla oszczędności miejsca na satelitarnych transponderach Grupa TVN zaniechała kontynuacji tego projektu.

Na szczęście TVP HD nie będzie wyłącznie kanałem powtórkowym – w ofercie mają się znaleźć także programy w 3D (side-by-side). O tym, że jest zapotrzebowanie na tego typu treści świadczy blisko 200 tysięczna widownia finałowego meczu Euro 2012 w 3D. Coraz więcej osób posiada telewizory z 3D, a treści nawet na Blu-ray jest jak na lekarstwo, dlatego krótkie dokumentalne filmy będą mile widziane. Specjalne pasmo z materiałami w trójwymiarze emitowane będzie na antenie TVP HD w każdą sobotę o 18:55.

Warto zauważyć, że 3D do polskich telewizji wkracza znacznie szybciej niż HD. O prawdziwej fali kanałów w wysokiej rozdzielczości możemy mówić dopiero od roku – pierwsze kanały pojawiły się 6 lat temu, a sama technologia na sklepowych półkach była dostępna jeszcze wcześniej. Natomiast pierwsze treści w 3D Canal+ oraz telewizja n rozpoczęła nadawać już dwa lata temu zaraz po tym, jak pierwsze telewizory wspierające trójwymiar trafiły do sklepów. Obecnie jednak treści w 3D jest za mało by móc stworzyć wartościowy kanał telewizyjny.

Działań oraz oferty TVP można nie lubić, jednak publicznej telewizji nie można odmówić starań, by być nowoczesnym nadawcą. Technologie 3D oraz HbbTV to wciąż rynkowe świeżynki. Dla transformacji rynku telewizyjnego oraz sposobu, w jaki konsumujemy telewizje szczególnie ważny jest rozwój telewizji hybrydowej. Oby aplikacje zaoferowane przez TVP były warte zainteresowania.

Dołącz do dyskusji

Advertisement