Smartfony to nie wszystko – obraz rynku sprzedaży telefonów w II kwartale 2012 roku

14.08.2012
Smartfony to nie wszystko – obraz rynku sprzedaży telefonów w II kwartale 2012 roku

Smartfony to nie wszystko – obraz rynku sprzedaży telefonów w II kwartale 2012 roku

W drugim kwartale bieżącego roku na całym świecie swoich nabywców znalazło ponad 419 milionów telefonów komórkowych – raportuje Gartner. To oznacza, że sprzedaż telefonów spadła na świecie o ponad 9 milionów w porównaniu rok do roku.

Niekwestionowaną palmę pierwszeństwa wśród sprzedawców telefonów komórkowych na świecie dzierży Samsung, którego telefony sprzedały się w ponad 90 milionach sztuk, co stanowi wzrost o ponad 5% w porównaniu do analogicznego okresu czasu rok wcześniej. Tym samym w rękach koreańskiego koncernu jest już ponad jedna piąta światowej sprzedaży telefonów.

Rynek telekomunikacyjny to obecnie nie tylko topowe smartfony, które znajdują się na ustach wszystkich pasjonatów nowych technologii. To również proste oraz tanie w porównaniu do smartfonów – ficzerfony. To właśnie nim Nokia zawdzięcza swoją wysoką drugą pozycję na rynku. W ubiegłym kwartale sprzedała ich ponad 83 miliony sztuk, co stanowi niespełna jedną piątą udziału w światowej sprzedaży. Jednakże ten wynik, z pozoru bardzo dobry, jest gorszy o prawie 3% niż przed rokiem. Ewentualny sukces urządzeń z Windows 8 może odwrócić sytuację, w jakiej znajduje się fiński producent.

Przepaść pomiędzy drugą w tym zestawieniu Nokią, a trzecim producentem jest ogromna, gdyż wynosi aż ponad 54 miliony sprzedanych urządzeń. Niemniej jednak ten producent w swojej ofercie posiada w zasadzie trzy modele swoich produktów.

Na trzecim miejscu ze sprzedanymi niespełna 29 milionami iPhone’ów uplasował się Apple, który posiada prawie 7% udziału w światowym rynku sprzedaży. Odnotował tym samym ponad 2% wzrost w porównaniu do II kwartału 2011 roku. Jednakże w przypadku Apple oraz jego produktów, należy spodziewać się znaczącego wzrostu sprzedaży w IV kwartale obecnego roku, oczywiście o ile premiera nowego iPhone’a zachwyci potencjalnych nabywców. Choć w przypadku, gdy większość kart wydaje się być już znana, efekt oczarowania czymś zupełnie nowym i niezwykłym nie musi być konieczny, by klienci zainteresowali się nowym modelem smartfona od Apple.

źródło: gartner.com

Na czwartym miejscu pod względem sprzedanych urządzeń znalazło się ZTE z prawie 18 milionami sztuk, odnotowując wzrost o ponad 1% w ujęciu rok do roku. Na piątym miejscu znalazło się LG Electronic, które podobnie jak Nokia odnotowało spadek sprzedaży o ponad 2%. Kolejną lokatę zajęło Huawei z prawie 11 milionami sztuk sprzedanych telefonów w II kwartale tego roku.

Na siódmym miejscu znalazł się chiński koncern TCL znany z produkowania w Europie pod marką Alcatel oraz w ostatnim czasie również jako dostarczyciel elektroniki użytkowej dla sieci sklepów IKEA. W ostatnim kwartale telefony jego produkcji rozeszły się w ponad 9 milionach sztuk. Niemal identyczny wynik uzyskał HTC, który w ujęciu rok do roku stracił prawie 0,5% udziałów w światowym rynku sprzedaży. Spadkowi sprzedaży uległy również telefony amerykańskiej Motoroli, która sprzedała ich nieco ponad 9 milionów egzemplarzy. Na ostatnim miejscu w zestawieniu znalazł się RIM, którego smartfony BlackBerry sprzedały się w niespełna 8 milionach sztuk, co jest spadkiem sprzedaży o niespełna 3% – tak jak w przypadku Nokii.

Wśród mobilnych systemów operacyjnych niepodzielnie prym wiedzie Android, który w II kwartale 2012 roku posiadał aż 64% rynku sprzedanych telefonów. Jest to jednocześnie wzrost o ponad 20% w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłym. Na drugim miejscu znalazł się iOS z 19% udziałem w rynku (wzrost o 0,6% w ujęciu rok do roku). Najwięcej w okresie, za który zostało opracowane zestawienie, stracił Symbian, bo aż ponad 16% w porównaniu do II kwartału 2011 roku. Obecnie posiada niespełna 6% rynku. Na czwartym miejscu znalazł się BlackBerry OS, który znalazł się w niespełna 8 milionach kupionych telefonów. Niestety dla RIM jest to spadek o 6,5% w porównaniu rok do roku. Co ciekawe na kolejnym miejscu znalazła się bada OS, która wyprzedziła tym samym mobilne wersje systemów od Microsoftu. Obydwa systemy odnotowały wzrosty o około 1% w stosunku do II kwartału roku poprzedniego. Może nie jest to dużo, ale w odniesieniu do wartości bezwzględnych jest to wzrost sprzedaży o ponad 2 miliony sztuk.

źródło: gartner.com

Z wyżej przedstawionych danych wynika jednoznacznie, że Samsung króluje na rynku i wydaje się, że dzięki ogromnej, o ile nie przesadzonej, liczbie modeli telefonów każdy potencjalny klient znajdzie coś dla siebie. W najbliższym czasie jedynie Nokia jest wstanie jemu zagrozić, ale to zależy od dwóch elementów. Pierwszym z nich jest utrzymanie ciągłej sprzedaży ficzerfonów na wysokim poziomie oraz na przekonaniu klientów do Windows 8 w swoich telefonach. Premiera nowej odsłony iPhone’a odpowie również na pytanie, jak wielu klientów rzeczywiście w swoich decyzjach o kupnie telefonu kieruje się innowacjami wprowadzanymi na rynek, a na ile zabiegami marketingowców oraz wytworzoną aurą wyjątkowości produktów z nadgryzionym jabłkiem.

Jednego możemy być pewni, jesień oraz zima tego roku będzie gorąca i to nie ze względu na anomalie pogodowe, a na walkę wielkich producentów elektroniki użytkowej wspartą nowymi premierami. Dla wielu to będzie być albo nie być, przynajmniej w funkcjonowaniu w branży na obecnych warunkach. Wątpliwe by Nokia zadowoliła się mianem największego producenta ficzerfonów…ambicje ma znacznie większe i słusznie. Czy uda się im sprostać dowiemy się na początku 2013, gdy poznamy wyniki sprzedaży za IV kwartał oraz za cały 2012 rok.

grafika: androidauthority.com

Dołącz do dyskusji