W prostocie tkwi siła – minimalistyczny projekt layoutu Wikipedii

09.08.2012
W prostocie tkwi siła – minimalistyczny projekt layoutu Wikipedii

W prostocie tkwi siła – minimalistyczny projekt layoutu Wikipedii

Wikipedia jest jednym z tych miejsc, które mimo iż odwiedzają ją miliony, nie zachęca swoim layoutem, a treściami jakie oferuje. Nie ma w tym nic złego, gdyż takie jest jej główne przeznaczenie. Jednak gdy spojrzymy na projekt litewskiej agencji New!, która postanowiła zbudować layout Wikipedii niemal od podstaw, pojawia się wielki niedosyt odnośnie wizualnej strony portalu.

Projekt Wikipedia Redefined jest obliczony na reklamę litewskiej agencji, nie ma się co czarować, że jest inaczej, ale na miejscu Jimmy’ego Walesa czym prędzej zatrudniłbym agencję New! do prac nad nową odsłoną Wikipedii.

Litwini zaproponowali zmianę dotychczasowego logotypu, pozostawiając z niego tylko i wyłącznie literę „W”, która to miałaby stać się symbolem całego portalu oraz usług jakie mogłaby zaoferować fundacja Wikimedia. Dla przykładu podano takie nazwy jak: WikiQuote, WikiBooks oraz WikiSource.

Wszystkie te serwisy są ze sobą połączone. Strukturę tych połączeń autorzy koncepcji określają jako parasol, którego centralnym punktem byłaby strona fundacji WikiMedia.

Modyfikacje dotyczące logotypu Wikipedii oraz jej serwisów są tylko preludium do olbrzymich zmian, jakie miałyby dotyczyć layoutu strony głównej encyklopedii oraz stron z hasłami. Gdybym miał określić zaproponowany przez New! projekt jednym słowem, nazwałbym go minimalistycznym. Można by się nawet pokusić o stwierdzenie, że jest ekstremalnie minimalistyczny w porównaniu do obecnego wyglądu.

Znajdujący się na górze strony kolorowy pasek przedstawia wizualnie dominację haseł w danym języku. Kolor czerwony dla przykładu oznacza niemieckojęzyczne hasła, których jest około 1 907 000. Gdy kursorem myszki najedziemy na górny prawy róg, rozwinie się menu dające dostęp do większej liczby wersji językowych serwisu. Aby przenosić się pomiędzy serwisami wystarczy kliknąć w ikonę np. WikiQuote, a przeniesieni zostaniemy do strony głównej serwisu.

Przebudowaniu uległy również strony z hasłami oraz strona ich edycji. Podobnie jak w przypadku Google, Facebooka oraz ostatnio nawet Onetu, wszystkie skróty do najczęściej używanych funkcji zostały umieszczone na górnej belce.

Tam też znajdziemy historię przeglądanych przez nas stron, przycisk zakreślenia najważniejszych dla nas fragmentów na później (genialna funkcja!), tak jak to czynimy w podręcznikach – przy czym zaznaczony fragment zostanie skopiowany do naszego „schowka”.

Przycisk „Connect” pozwala poznać powiązania pomiędzy zagadnieniami i w ten sposób pogłębiać naszą wiedzę na tematy pokrewne.

Ostatnie dwa przyciski na belce dają możliwość udostępniania haseł z Wikipedii oraz ich drukowania.

Wikipedia to nie tylko elektroniczna encyklopedia, ale również społeczność ją tworząca, każdego dnia edytująca już istniejące hasła oraz dodająca do jej zasobów kolejne nowe. Obecna strona edycji nie zachęca do jej używania, również ergonomia pracy przy jej pomocy pozostawia, według mnie, wiele do życzenia. Propozycja New! wydaje się być bardzo przejrzysta. Sama obsługa oraz edytowanie wpisów ma być zdecydowanie bardziej intuicyjne. W tym celu, między innymi układ paneli z informacjami będziemy mogli zmieniać za pomocą metody przeciągnij i puść.

Zmianie ulec miałby również układ portalu Wikipedii. Pierwszą rzeczą, która rzuca się tutaj w oczy, jest wprowadzenie kolorowego paska, który miałby posłużyć do przeglądania zasobów Wikipedii według kategorii tematycznych. Tak jak w przypadku paska oznaczającego liczebność haseł w danym języku, tak tutaj proporcje odpowiadające danym kolorom świadczą o liczbie haseł z danej kategorii do ogółu zasobów Wikipedii.

Jak widać na załączonych powyżej wizualizacjach, projekt robi wrażenie i chciałoby się, gdy jutro rano otworzę oczy, wstanę z łóżka, usiądę przy komputerze, odwiedzę Wikipedię, aby przypominała tę z projektu Litwinów.

Co sądzi o nim fundacja Wikimedia? Tego nie wiadomo, jednakże możemy być niemal pewni jednego, że na pewno wieść o Wikipedia Redefined do nich dotrze. Oby tylko postanowili odmienić ten kawałek internetu, swoją prezentacją trochę nieprzystający do obecnych czasów.

Całość zmian zaproponowaną przez litewską agencję można zobaczyć na specjalnie w tym celu przygotowanej stronie.

Bylibyście zwolennikami zmian zaproponowanych przez projekt Wikipedia Redefined?

 

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji