Nowy trend – jeden duży telewizor zamiast pięciu małych

21.08.2012
Nowy trend – jeden duży telewizor zamiast pięciu małych

Nowy trend – jeden duży telewizor zamiast pięciu małych

Moda na olbrzymie przekątne to nie tylko potrzeba dostosowania jakości do dużych ekranów, to przede wszystkim zmiana przyzwyczajeń. Duży telewizor to rodzinny telewizor. Tablety, laptopy i smartfony i dostępny w nich YouTube oraz serwisy VOD uśmierciły telewizory w innych pokojach.

Wszelkie statystki mówią jasno – coraz częściej kupujemy duże telewizory. W Polsce są one większe niż 40 cali, natomiast w USA większe niż 50 cali. Te olbrzymie telewizory stawiamy oczywiście w dużym pokoju, gdzie to one, a nie cyfrowe stoły czy tablety stają się centrum naszego multimedialnego życia. O to centrum już wojują najwięksi – Samsung ze swoim Smart TV, Sony z swoją strategią jednolitości, Microsoft z Xboxem, być może za parę tygodni na serio do rywalizacji stanie także Apple.

Jednak to, kto walczy o nasze portfele nie jest tak ważne jak to jak ewoluuje podejście do telewizji. Można powiedzieć – wracamy do czasów, gdy wszyscy zasiadali przed telewizorem. Teraz znów zaczyna być podobnie, telewizor jako centralny punkt naszych cyfrowych aktywności jest wspólnym urządzeniem – gramy razem na nim w gry dzięki kontrolerom ruchu, oglądamy filmy w 3D, przeglądamy zdjęcia. Natomiast na kolanach, czy w dłoniach dzierżymy laptopy, tablety i smartfony ze spersonalizowanymi treściami.

Jeden duży telewizor wraz z urządzeniami mobilnymi zastąpił telewizor w każdym pokoju. Jeszcze do niedawna każde dziecko miało własny telewizor, dodatkowo telewizor stał w sypialni, kuchni, a czasami nawet w łazience. Obecnie od takich rozwiązań się odchodzi – choć oczywiście funkcje multiroom u operatorów telewizyjnych nadal są promowane.

Kupowanie kolejnych telewizorów dla dzieci czy do kuchni stało się po prostu bezsensowne w momencie, gdy każdy ma swój tablet lub laptopa i na nim może swobodnie oglądać treści wideo. Natomiast film czy ulubiony rodzinny serial można obejrzeć razem na dużym ekranie, podobnie jak zagrać w prostą grę.

Zmienia się podejście do telewizji – część treści odbieramy bardziej osobiście, dzięki intymnym urządzeniom jakim są smartfony i tablety, część natomiast celebrujemy z rodziną i przyjaciółmi. Mamy więc jeszcze bardziej rodzinny Smart TV oraz jeszcze bardziej osobistą telewizje. Duże ekrany mogą zbliżać do siebie ludzi, choć pewnie i na rodzinnej kanapie nie zabraknie laptopów i tabletów.

Dołącz do dyskusji

Advertisement