Java rozpoczyna drogę ku wykorzystaniu GPU

Blog Forum 16.08.2012
Java rozpoczyna drogę ku wykorzystaniu GPU

Java rozpoczyna drogę ku wykorzystaniu GPU

Producenci oprogramowania coraz częściej wykorzystują GPU do wykonywania pewnych zdań, odciążając tym samym CPU. Wynika to z mocy obliczeniowych jakie oferują obecne karty graficzne, zapewniając efektywniejszą pracę i choć wiedza ta znana jest od dłuższego czasu, dopiero teraz zamierza skorzystać z tego społeczność Javy.

Z początkiem tego tygodnia John Coomes, OpenJDK HotSpot Group Lead oraz Gary Frost, AMD, na liście dyskusyjnej OpenJDK (mail.openjdk.java.net/pipermail/discuss/2012-August/002717.html) wspólnie wysunęli propozycję wykorzystania jednostek GPU do przyśpieszenia działania Javy. Może dla niektórych będzie to nowość, ale jak na razie za tworzenie i renderowanie grafiki odpowiada CPU.

Niestety, proces wprowadzania zmian w strukturze języka oraz API jest żmudny i wymaga czasu. Nad rozwojem czuwają członkowie Java Community Process i to oni decydują co będzie, a co nie w przyszłych wersjach dlatego nie należy się spodziewać szybkiego wdrożenia.

Poza tym Coomes i Frost zamierzają wykorzystać język Lambda oraz biblioteki z ósmej Javy SE(Standard Edition), nad którą nadal trwają prace, a premiera zapowiedziana na przyszły rok i można mieć jedynie nadzieję że dopiero wtedy odczujemy pierwsze efekty zmian. Grupa OpenJDK HotSpot zapowiedziała również, że zbada możliwości sprzętowej akceleracji w Java Virtual Machine (JVM).

Czy czeka nas rewolucja? Raczej nie. Nawet jeżeli wersja 8 Javy zostanie wyposażona w możliwość korzystania z zasobów GPU to jeszcze trzeba zachęcić programistów do wprowadzenia stosownych zmian w aplikacjach, a to już nie będzie takie proste.

Źródło: OpenJDK.java.net

Tagi: , , ,

Dołącz do dyskusji