Windows 7 najpopularniejszym systemem operacyjnym? Nikt nie jest tego pewien

03.07.2012
Windows 7 najpopularniejszym systemem operacyjnym? Nikt nie jest tego pewien

Windows 7 najpopularniejszym systemem operacyjnym? Nikt nie jest tego pewien

Microsoft swoją ostatnią wersję systemu operacyjnego wydał w październiku 2009 roku. Do tej pory nie ma całkowitej pewności, czy udało mu się zdobyć większościowy udział w rynku. Jego największym konkurentem wciąż jest leciwy Windows XP.

Według danych opublikowanych przez StatCounter Windows 7 w czerwcu osiągnął 50,2% udziału w rynku systemów operacyjnych. Jego największy konkurent Windows XP w tym samym okresie osiągnął niespełna 30% udziału w rynku. Według badania StatCounter Windows 7 wyprzedził Windows XP na przełomie września oraz października 2011 roku. Na trzecim miejscu wśród najczęściej zainstalowanych systemów operacyjnych w czerwcu 2012 roku uplasował się Windows Vista, który to znajdował się na co 12 komputerze.

 

Dane według StatCounter

 

Jak widać Windows 7 ma poważnego konkurenta w postaci Windows XP. Biorąc pod uwagę Vistę, która spotkała się z falą krytyki co do swojej stabilności oraz wydajności, a w zasadzie do jej braku na urządzeniach, na których jej poprzednik działał stabilnie i stosunkowo wydajnie nie można się dziwić, iż wiele osób wolało zrezygnować wizualnych upiększeń, jakie niosły nowe systemy operacyjne na rzecz świętego spokoju oraz zaoszczędzenia kilkuset złotych. Na fali popularności, jaką cieszy się Windows 7 uzyskał on oficjalne wsparcie od Microsoftu aż do kwietnia 2014 roku.

Jednak, jak zawsze w przypadku takich statystyk, jakie podał StatCounter, powstaje pytanie o metodologię przeprowadzonego badania oraz o prawdziwość uzyskanych danych. Tak jest i tym razem.

Dane według Net Applications

Według danych dostarczanych Net Applications na rynku systemów operacyjnych wciąż króluje wydany w październiku 2001 roku – Windows XP. Posiada on 43,6% udziału w rynku w porównaniu do 41,6% Windowsa 7. Różnica pomiędzy systemami jest już minimalna. Zachowując obserwowany trend można się spodziewać, iż przełomowy moment w karierze Windows 7 nastąpi na przełomie sierpnia oraz września bieżącego roku, kiedy to Windows 7 wyprzedzi Windows XP. Paradoksalnie Windows 7 zawładnie rynkiem w przeddzień premiery swojego następcy.

Popularność, jaką cieszy się nadal Windows XP, według obydwu badań, utwierdza słuszność udostępnienia prostego procesu aktualizacji dla użytkowników tego systemu do Windows 8 o którym to pisaliśmy już na łamach Spider’s Web.

Windows XP jeszcze długo będzie cieszył się popularnością oraz sympatią użytkowników. Czy słusznie? Według mnie tak…a jak Wy wspominacie leciwego XP-ka?

Dołącz do dyskusji