Testowaliśmy Nokię 808 PureView – świetne zdjęcia i rewelacyjne filmy to jej niekwestionowane atuty

10.07.2012
Testowaliśmy Nokię 808 PureView – świetne zdjęcia i rewelacyjne filmy to jej niekwestionowane atuty

Testowaliśmy Nokię 808 PureView – świetne zdjęcia i rewelacyjne filmy to jej niekwestionowane atuty

Do sprzedaży trafił właśnie długo wyczekiwany smartfon Nokia 808 PureView. Telefon jest już dostępny w ofercie sieci Orange i Plus oraz w sprzedaży niezależnej. Jakie jest najlepsze urządzenie mobilne targów Mobile Word Congress? Udało mi się dorwać jedną sztukę na testy i popstrykać trochę zdjęć. Zobaczcie co z tego wyszło.

Nokia 808 jako pierwszy smartfon z nagradzaną technologią PureView firmy Nokia, który udostępnia użytkownikom najwyższej klasy funkcje fotograficzne, w tym matrycę o imponujących parametrach, specjalne rozwiązania optyczne firmy Carl Zeiss oraz algorytmy fotograficzne opracowane przez firmę Nokia. Czy 41 Mpix upakowane do niedużego smartfona to nie jest przesada? Zdecydowanie nie. Nokią 808 PureView chce się pstrykać fotki i to bez przerwy. Cudownym uczuciem jest również świadomość, że w naszej kieszeni drzemie cały czas rewelacyjna kamera HD. Przypomnijmy, że smartfon ten zdobył nagrodę “Najlepsza innowacja fotograficzna” (Best Imaging Innovation 2012) od międzynarodowego stowarzyszenia wydawców prasy fotograficznej i wideo Technical Image Press Association (TIPA).

„Technologia PureView zdecydowanie podniosła poprzeczkę dla funkcji fotograficznych w całej branży smartfonów, ale Nokia nie zamierza na tym poprzestać” — powiedziała Jo Harlow, szef działu Smart Devices firmy Nokia. „Będziemy rozwijać PureView z myślą o naszych przyszłych smartfonach, można więc oczekiwać kolejnych przełomowych rozwiązań fotograficznych”.

Nokia 808 PureView ma dużą matrycę o rozdzielczości 41 megapikseli, działającą z wydajnym układem optycznym marki Carl Zeiss i nową technologią oversampling. Przy standardowej rozdzielczości (2, 3, 5 i 8 megapikseli) umożliwia ona przybliżanie bez utraty jakości obrazu oraz rejestrację siedmiu pikseli informacji skondensowanych w jednym pikselu, co zapewnia najostrzejszy obraz, jaki można sobie wyobrazić. Dostęp do wysokiej rozdzielczości (maksymalnie 38 megapikseli) daje możliwość zrobienia zdjęcia, a następnie jego powiększenia, przekadrowania, przycięcia i zmiany rozmiaru w celu ukazania niewidocznych przedtem szczegółów. Wysoka jakość zdjęć robionych nawet przy słabym oświetleniu, a także możliwość zapisywania ich w niedużych plikach w celu udostępnienia pocztą e-mail, w wiadomościach MMS i w serwisach społecznościowych to cechy, dzięki którym każdy użytkownik smartfonu Nokia 808 PureView może robić profesjonalne zdjęcia w każdych warunkach.

Oprócz najwyższej klasy technologii fotograficznych Nokia 808 PureView udostępnia także funkcję nagrywania i odtwarzania wideo o jakości Full HD 1080p z 4-krotnym bezstratnym zoomem oraz — po raz pierwszy w historii — technologię Nokia Rich Recording. Rich Recording umożliwia nagrywanie dźwięku z jakością płyty CD, co dotychczas było możliwe tylko przy użyciu zewnętrznych mikrofonów. Smartfon Nokia 808 PureView jest także wyposażony w technologię Dolby Headphone, która przekształca dźwięk stereo w surround za pośrednictwem dowolnych słuchawek, a także Dolby Digital Plus umożliwiającą odtwarzanie dźwięku surround w konfiguracji 5.1. Smarfton jest dostępny w cenie detalicznej 2649 PLN.

To tyle teorii, a jak Nokia 808 PureView sprawuje się w praktyce? Jest bardzo szybka i działa zadziwiająco stabilnie. Aż się łezka w oku kręci na samą myśl, że to już ostatnie podrygi Symbiana. System w końcu zaczął wyglądać i działać przyzwoicie, a jego dni są już policzone. To zdecydowanie smutny aspekt. Kupując urządzenie za taką kwotę należy wymagać większego wsparcia producenta.

Ale z drugiej strony w Nokii 808 PureView nie chodzi o system operacyjny, jego aktualizacje czy ilość dostępnych aplikacji. Tutaj na pierwszym miejscu jest aparat fotograficzny i kamera. telefon świetnie leży w dłoni i jest bardzo ciężki, co sprawia że pewnie się go trzyma. Tylna obudowa wykończona jest z bardzo miłego w dotyku tworzywa, które jest szorstkie i zapobiega wyślizgnięciu tego cacka z ręki. Przejdźmy teraz do zdjęć i filmów, bo robią one piorunujące wrażenie.

Pełna galeria zdjęć dostępna jest w moim publicznym albumie w Google+. Poniżej znajduje się kilka najciekawszych fotek (kliknij na nie aby zobaczyć w oryginalnej rozdzielczości) oraz testowych filmików prezentujących możliwości kamery HD.

źródło: informacja prasowa, własne

 

Dołącz do dyskusji