Smart HD – nowa oferta pre-paid dostępna dla posiadaczy telewizji na kartę. HD jest już wszędzie

12.07.2012
Smart HD – nowa oferta pre-paid dostępna dla posiadaczy telewizji na kartę. HD jest już wszędzie

Smart HD – nowa oferta pre-paid dostępna dla posiadaczy telewizji na kartę. HD jest już wszędzie

W Polsce kanały HD dostępne są od 2006 roku i po tych 6 latach możemy mówić o pewnym sukcesie wysokiej rozdzielczości. Choć jakość wielu kanałów ze znaczkiem HD wciąż woła o pomstę, to wszechobecność jest znaczącym plusem. )d 11 czerwca dostępna jest kolejna interesująca oferta pre-paid.

Twórcy platformy n, których można nazwać ojcami wysokiej rozdzielczości w Polsce, od początku istnienia n starali się być jak najbardziej innowacyjni. Nowe technologie oraz programowa walka o abonenta pochłonęła sporo kapitału, co stanowi jeden z powodów zadłużenia Grupy TVN oraz odsprzedaży części majątków i ścisłego partnerstwa z grupą Canal+ Cyfrowy.

Dwa lata po starcie oferty HD, spółka ITI Neovision postanowiła wprowadzić na polski rynek produkt, który miał być odpowiedzią na powolne wprowadzanie cyfrowej telewizji naziemnej. „Telewizja na kartę” była pierwszą tanią usługą telewizyjną w Polsce wykorzystującą formułę pre-paid. Za niewielkie pieniądze oferowano dekodery na własność, a za 10 złotych miesięcznie można było oglądać kilkanaście polskich kanałów. Niedługo po tym abonamentową ofertę w podobnej cenie przygotował Cyfrowy Polsat. Dla wielu dostęp do kilku podstawowych kanałów plus wszystkie kanały TVN oraz kanał z transmisjami Ligi Mistrzów były wystarczającą ofertą telewizyjną w bardzo przystępnej cenie. W 2010 wprowadzono także ofertę w wersji HD, jednak użytkownicy TNK nie mogli do niej w łatwy sposób migrować. W 2011 oferta z kanałami HD została przekształcona w „n na kartę”.

Dopiero teraz, gdy cyfrowa telewizja naziemna rozkręciła się na dobre, ITI Neovision przygotowała specjalną migracyjną ofertę dla abonentów telewizji na kartę, mogących oglądać kanały jedynie w standardowej rozdzielczości. Nowa usługa Smart HD skierowana jest tylko do użytkowników starej oferty TNK. Opłata miesięczna waha się od 15 do 20 złotych w ramach których klienci otrzymują dostęp do płatnych kanałów takich jak Discovery Channel, Disney Channel, AXN, Kino Polska, TVP Sport, TVP Seriale, kanały z grupy TVN oraz kilku innych. Najważniejszym elementem są jednak kanały dostępne także przez miesiąc od wygaśnięcia płatnego pakietu: TVP 1 oraz TVP 2 w wersji HD, Polsat HD, TVN HD oraz TVN 7 w HD.

Minusem całej oferty jest jedynie konieczność zmiany dekodera na taki, który będzie wspierał odbiór kanałów w wysokiej rozdzielczości. Nie trzeba jednak wymieniać samej karty, wystarczy wypełnić w Internecie lub jednym z punktów odpowiedni formularz. To oferta w miarę konkurencyjna do tego, co oferuje obecnie Cyfrowy Polsat.

Trudno jednak powiedzieć by była ona alternatywą dla osób chcących przejść na cyfrową telewizję naziemną. Koszty nowego dekodera oraz rocznej opłaty za Smart TV w stosunku do odbioru DVB-T są całkiem sporę, a dodatkowych kanałów nie jest aż tak znacznie więcej.

Najważniejsze, że wszyscy operatorzy satelitarni dziś oferują kanały HD już w najtańszych pakietach. Głównie za sprawą dodania TVP w wysokiej rozdzielczości do cyfrowej telewizji naziemnej – HD przestało być luksusem, a stało się obowiązującym standardem.

Dołącz do dyskusji