Otwartość Androida – Wada czy zaleta ?

Blog Forum 19.07.2012
Otwartość Androida – Wada czy zaleta ?

Otwartość Androida – Wada czy zaleta ?

Zdania są w tej kwestii podzielone. Z jednej strony otwartość to wada, ponieważ jest to jakby ułatwienie piratom kradnięcia aplikacji. Z drugiej zaś jest to ogromna zaleta, dlatego że modele smartfonów opuszczone już przez producentów dzięki otwartemu kodowi Androida mogą dostać najnowsze jego wersje prosto od developerów. W tym artykule postaram się być bezstronny.

Zamkniętość – przede wszystkim zaletą jest, jak już wspomniałem, brak piractwa (jednak nie całkowity, są i na to sposoby, ale o tym później), a przynajmniej jest to utrudnione. Zaletą zamkniętego systemu jest także to, że użytkownik sam, „przez przypadek” nie zepsuje telefonu kasując jakiś plik systemowy. Takie zastosowanie posiada platforma iOS firmy Apple, lub BadaOS od Samsunga. Zamkniętość jest często omijana (w produktach Apple) poprzez tzw. JailBreak (czyt. „łamanie” systemu).

Otwartość – gdyby idea Google’a o spójnym systemie który na bieżąco jest aktualizowany na wszystkich smartfonach na tej platformie się sprawdziła, nie potrzeba by było tej otwartości. Tak to niestety, producenci robią co chcą, zostawiają „stare” modele zaraz po pierwszej aktualizacji (albo i tego nie), więc ktoś za nich musi odwalać tą robotę, a o nich mowa – developerzy Androida, dzięki nim nawet na starych low-end’ach typu LG GT540 Swift możemy mieć najnowsze wersje Androida. Kolejną zaletą otwartości jest to, że możemy dodawać różne usprawnienia systemu kiedy uważamy, że smartfon działa nie tak jakbyśmy chcieli, oczywiście wcześniej musi istnieć taki tweak (czyt. Usprawnienie). Niestety zalety open source tu się kończą. Otwartość jest używana często przez piratów żeby wyciągać płatne aplikacje i umieszczać je za darmo w Internecie, co za tym idzie – autor wtedy traci na tym krocie. Taka niestety jest czarna strona OpenSource.

A Wy jak sądzicie ? Otwartość to zaleta czy wada ? Stanowisko uzasadnijcie w komentarzach.

Dołącz do dyskusji