Giętkie i przezroczyste ekrany OLED pewnie już w 2017 roku

16.07.2012
Giętkie i przezroczyste ekrany OLED pewnie już w 2017 roku

Giętkie i przezroczyste ekrany OLED pewnie już w 2017 roku

Ile można słuchać o mniejszym iPadzie, premierach telefonów czy tabletów, które nie wnoszą na rynek żadnej technologicznej rewolucji? Wielu z nas zapewne chciałoby ujrzeć znów produkty, które odmienią nasze codzienne życie. Do wynalazków, które mogą się przyczynić do takich zmian zaliczyć możemy giętki ekran. Wszystko wskazuje na to, że przed 2017 rokiem takie rozwiązania wejdą na rynek.

Przezroczysty i giętki ekran to rozwiązania, nad którymi dziś pracują wszyscy gracze produkujący wyświetlacze. Ich nowe komponenty mają zrewolucjonizować rynek. Według plotek, pierwsze egzemplarze giętkiego e-papieru powinny już dawno opuści koreańskie linie produkcyjne. Na razie jednak nie ma producentów, którzy zaprezentowali urządzenia wykorzystujące tę technologie. Śmiem twierdzić, że pierwszymi firmami, które sięgną po tego typu rozwiązania będą amerykańscy giganci Amazon oraz Apple. Zarówno LG deklarujące produkcje tego typu paneli, jak i wyrastający na światowego lidera Samsung, raczej nie będą chcieli jako pierwsi wchodzić na rynek z tak rewolucyjnymi produktami. Jak na razie na rynku nie mówi się o jakichkolwiek e-czytnikach, czy tabletach z giętkimi wyświetlaczami.

Projekt giętkiego ekranu Samsunga


Firma, która właśnie rozpoczęła budowę fabryki małych i giętkich wyświetlaczy OLED do urządzeń mobilnych planuje w najbliższych latach zatrudnić 840 tysięcy pracowników. Projekt będzie współfinansowany przez koreański rząd.

Trudno jednoznacznie określić, gdzie będzie można zastosować powstałe w przyszłości 60-calowe giętkie ekrany. Telewizory już dziś są niezwykle smukłe i ich giętkość jest raczej zbyteczna. Tak duże ekrany OLED o superrozdzielczości mogą być stosowane przede wszystkim w rozwiązaniach komercyjnych, a nie konsumenckich. Oczywiście w ciągu 5 lat może zmienić się naprawdę wiele. Wystarczy spojrzeć jak podczas ostatnich minionych ewoluował rynek mobilny. W 2017 zapewne i dla olbrzymich giętkich ekranów znajdzie się zastosowanie.

Dopóki nie ujrzymy urządzeń seryjnie produkowanych to wszelkie informacje o nich możemy włożyć na półkę z naukowymi eksperymentami, technologicznymi ciekawostkami czy też po prostu science-fiction.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji