Microsoft ogłosił datę oficjalnej premiery Windowsa 8

Blog Forum 19.07.2012
Microsoft ogłosił datę oficjalnej premiery Windowsa 8

Microsoft ogłosił datę oficjalnej premiery Windowsa 8

Kilka dni temu, Microsoft zaprezentował światu swoje najnowsze dzieło – Office’a 2013, które podobnie jak rozwijany przez niego system operacyjny, przystosowane zostało do obsługi przy wykorzystaniu do tego celu ekranu dotykowego. Po wielu miesiącach przygotowań, podczas których użytkownicy mogli korzystać z wersji testowej Windowsa 8, zgłaszając swoje uwagi dotyczące tego produktu, gigant z Redmond postanowił uciąć wszelkie spekulacje na temat daty planowanej premiery swojego systemu. Do tej pory mogliśmy się posiłkować jedynie niezbyt dokładnymi informacjami, które sugerowały, że miałoby to nastąpić pod koniec października.

Teraz informacje te doczekały się oficjalnego potwierdzenia. Podczas spotkania z inwestorami, Steven Sinofsky (osoba odpowiedzialna za Windowsa oraz Windows Live) ujawnił, że oficjalna premiera Windowsa 8 odbędzie się w piątek 26 października. I tego też dnia, każdy z nas powinien otrzymać możliwość zakupu lub zaktualizowania systemu posiadanego na swoim komputerze. Przypomnijmy – jeśli zakupiliśmy komputer (z Windowsem 7) po drugim czerwca bieżącego roku, koszt takiej aktualizacji wyniesie 69 PLN. Ponadto, do końca stycznia przyszłego roku, aktualizacja do Windowsa 8 Pro oferowana będzie w cenie wynoszącej tylko 39.99 dolarów.

Wraz z premierą nowej wersji systemu Microsoftu, możemy się spodziewać wysypu dziesiątek urządzeń działających pod jego kontrolą, z tabletami na czele. Według informacji przekazanych przez CEO Intela, Paula Otelliniego, do końca bieżącego roku na półki sklepowe trafić powinno około dwudziestu tabletów opartych na procesorach Atom bazujących na platformie Intel Clover Trail. Urządzenia te, na swoim pokładzie będą więc posiadały standardową wersję Windowsa 8, oferującą użytkownikowi możliwość przełączania się między interfejsem dotykowym, a „standardowym”. Dodając do tego tablety napędzane przez Windows RT (tylko interfejs Metro), których sercem będą układy ARM, okazać się może, że praktycznie z dnia na dzień sytuacja na rynku urządzeń mobilnych zostanie wywrócona do góry nogami.

Z sytuacji, w której to Android zdominował rynek (przynajmniej jeśli chodzi o ilość produktów), nagle najczęściej spotykanym systemem w tabletach może stać się Windows. System, który do tej pory, na tym polu praktycznie nie istniał. Bo nie można powiedzieć, by jakikolwiek pozytywny efekt przyniosły próby producentów, którzy w tabletach umieszczali nieprzystosowanego do obsługi za pomocą dotyku Windowsa XP/7. Czy popadanie z jednej skrajności w drugą jest dobrym pomysłem? Tego nie wiemy. Ważniejszą kwestią będzie jednak teraz to, czy użytkownicy zaufają Microsoftowi stawiającemu pierwsze kroki w tym segmencie, gdy zaleje ich fala urządzeń działających pod kontrolą jego systemu. A o tym przekonamy się na początku przyszłego roku, kiedy poszczególne firmy powinny publikować swoje wyniki finansowe i raporty dotyczące sprzedaży poszczególnych urządzeń.

Dołącz do dyskusji