Google zamyka swoje usługi – Google Video oraz iGoogle

05.07.2012
Google zamyka swoje usługi – Google Video oraz iGoogle

Google zamyka swoje usługi – Google Video oraz iGoogle

Za oknem możemy obserwować lato w najlepszej postaci. Tymczasem Google przypomniało sobie o „wiosennych porządkach”. Wzorem poprzedniego roku, gdy użytkownicy musieli między innymi pożegnać Google Desktop oraz Notebook, tak i w tym roku pożegnamy się z kilka elementami szerokiej oferty firmy z Mountain View.

W tym roku swoje działanie zakończy między innymi iGoogle. Usługa, która umożliwiała stworzenie swojej własnej unikalnej internetowej strony startowej, na której to znajdowały się wybrane przez nas wcześniej widżety oraz kanały z informacjami, począwszy od wiadomości giełdowych, poprzez informacje sportowe, na wiadomościach pogodowych kończąc. W informacji opublikowanej przez Google dowiadujemy się, że obecnie usługa taka nie jest już potrzebna, gdyż takie informacje pozyskujemy zazwyczaj korzystając z naszych smartfonów i rzeczywiście wydaje się, że tak też w istocie jest.

Któż pamięta Google Video? Takich osób jest niewiele. YouTube stał się niekwestionowanym królem w swojej kategorii, którego zresztą kilka lat temu właśnie Google kupiło. Posiadanie w swojej ofercie dwóch produktów o tej samej funkcjonalności, przy jednocześnie ogromnej popularności jednego z nich, wydaje się mało racjonalne. Dlatego też od momentu zakupu YouTube’a spekulowano o zakończeniu rozwijania Google Video. Użytkownicy korzystający z Google Video mają możliwość ściągnięcia swoich filmów z serwisu do 20 sierpnia. Po tej dacie materiały zostaną automatycznie przeniesione w zasoby YouTube’a.

Listę produktów, jakie znikają z oferty Google uzupełniają również Google Symbian Search App, Google Talk Chatback oraz Google Mini.

Jak doskonale widać, nie ma rzeczy wiecznych. Tak samo jak w ofercie innych firm, tak i w ofercie giganta, jakim jest Google można znaleźć usługi, które nie były przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Mimo tego na pewno i tak znalazłyby się firmy, które w swojej chciałyby posiadać zamykane usługi.

Mam nadzieję, że po porządkach, jakich dokonuje król wyszukiwarek, postara się on swoich użytkowników zaskoczyć czymś nowym. Jednakże, wydaje się, że w ostatnim czasie skupił się bardziej na tworzeniu oraz rozwijaniu urządzeń ze swoim logotypem (Nexus 7, Nexus Q oraz Google Glass), niż nad tworzeniem nowych webowych aplikacji. Ostatnią wielką premierą w tej kategorii, którą warto było odnotować było udostępnienie Google+. Oby jeszcze nie raz Google zaskoczyło nas swoimi projektami, nad którymi zapewne cały czas pracuje.

Tagi: ,

Dołącz do dyskusji