Facebook pozwoli zapisywać posty “na później”. Co to oznacza dla Pocketa czy Instapaper?

31.07.2012
Facebook pozwoli zapisywać posty “na później”. Co to oznacza dla Pocketa czy Instapaper?

Facebook pozwoli zapisywać posty “na później”. Co to oznacza dla Pocketa czy Instapaper?

Facebook jest w trakcie wprowadzania nowej usługi – możliwości zapisywania linków, zdarzeń czy artykułów w specjalnie przygotowanym folderze w Ulubionych. Prawdopodobnie to wynik zakupienia serwisu Spool, który też zajmował się podobnymi funkcjami. Nie, bo na razie funkcja Facebooka to proste zapisywanie postów w konkretnym folderze i nic więcej. Bardzo przydatna funkcja, ale w żadnej mierze nie konkurująca z serwisami zajmującymi się zapisywaniem treści profesjonalnie.

Nowa funkcja Facebooka nie ma dedykowanej nazwy i jest stopniowo uruchamiana zarówno w aplikacjach mobilnych, jak też w wersji webowej. Po przytrzymaniu palca na zdarzeniu w wersji mobilnej lub naciśnięciu przycisku “zapisz” obok przycisku “udostępnij” pod postem w wersji desktopowej post powędruje do folderu “zapisane”. To tyle i aż tyle. Facebook nie przerobi linku na wersję przyjemną w czytaniu, nie otworzy go wewnątrz serwisu, a normalnie przeniesie na zewnętrzną stronę.

Mimo wszystko funkcja jest znacząca, bo pozwoli w prosty sposób zapisać interesujące czy ważne posty tak, by potem móc do nich łatwo wrócić. Bez instalowania dodatkowych wtyczek, uczenia się obsługi trzecich serwisów, tak, by każdy mógł z niej łatwo skorzystać. Jednak funkcja nie zagrozi Pocketowi, Instapaper czy innym tego typu serwisom z prostego powodu: działa tylko na Facebooku i nie “wyciąga” czystego tekstu, nie odziera go z całego otoczenia strony, reklam itp.

Źródło: The Verge

Bo to właśnie główne zalety innych serwisów. Instapaper słynie z pięknego sposobu prezentacji samej treści, natomiast Pocket z wieloplatformowości i również przyjemnej prezentacji treści. Do Pocketa można zapisywać z sieci czy z mobilnych aplikacji, tak samo można mieć dostęp do tekstów. Instapaper, który został na początku chłodno przyjęty na Androidzie, teraz notuje coraz większe wzrosty popularności –  mówi się, że to dzięki sprzedaży Nexusa 7, który jest niemal stworzony dla tego typu odbioru tekstów.

Zapisywanie na Facebooku jest więc ważną i przydatną rzeczą, która zapewne zmieni sposób, w jaki wiele osób korzysta z tego serwis, i pewnie zmusi też serwisy trzecie do poszerzania funkcjonalności, ale na przykład Pocket potrafi zapisywać linki z Facebooka z menu pod prawym klikiem przy zainstalowanym rozszerzeniu. Niestety nie zapisuje linków bezpośrednio z mobilnego Facebooka. Za to bije Facebooka na głowę obecnością na każdej liczącej się platformie i systemie.

Konkurencja jest dobra dla wszystkich, a zwłaszcza dla nas – użytkowników. Facebook wykonał świetny ruch i realizuje go w prosty, zrozumiały dla wszystkich sposób.

Dołącz do dyskusji