Czy nawigacja satelitarna może działać bez GPS? Aplikacja SmartNavi to potrafi

04.07.2012
Czy nawigacja satelitarna może działać bez GPS? Aplikacja SmartNavi to potrafi

Czy nawigacja satelitarna może działać bez GPS? Aplikacja SmartNavi to potrafi

Z końcem maja pisałem o konkursie The Tomorrow Talks, zorganizowanym przez HTC. Projekt miał na celu wyłonienie ciekawych pomysłów prezentujących nowe funkcje i rozwiązania, które powinny znaleźć się w smartfonach przyszłości. HTC zaprosiło do zabawy studentów z całego świata, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Wygrała drużyna z Politechniki w Ilmenau, która zaprezentowała projekt SmartNavi.

W Management Center Insbruck w Austrii odbył się finał międzynarodowego konkursu The Tomorrow Talks. Brali w nim udział studenci z Austrii, Niemiec, Polski oraz Hiszpanii, którzy przedstawiali swoje pomysły i wizje odnośnie tego jak powinny wyglądać smartfony jutra. 29 czerwca 2012r poznaliśmy zwycięzców, czyli niemiecką drużynę z Ilmenau w skład której wchodzą: Christian Henke, Michael Lückgen oraz Markus Kniep.

Wygrał projekt SmartNavi, czyli pomysł na stworzenie zaawansowanego systemu nawigacyjnego. Studenci, którzy go zaprezentowali, będą pracować razem z inżynierami HTC nad jego tworzeniem i wdrożeniem w życie. Główną innowacją nowego systemu nawigacyjnego jest wykorzystanie wewnętrznych czujników telefonu zamiast systemu GPS. Rozwiązanie to ma być nie tylko precyzyjne ale i energooszczędne.

Zasada działania jest tak prosta, że aż genialna. Smartfon używa połączenia GPS tylko do określenia pierwszej naszej lokalizacji. Następnie położenie jest ustalane na podstawie naszego ruchu i tego co się dzieje ze smartfonem. Telefon wykorzystując wbudowane czujniki, cały czas monitoruje wszystkie dane i ustala na ich podstawie naszą lokalizację. Brzmi niewiarygodnie? Zobaczcie wideo prezentujące działanie SmartNavi.

Pomysł niemieckich studentów jest naprawdę warty uwagi i zasłużenie pokonali oni 700 innych studentów z 15 wybranych uczelni z całego świata. Główną nagrodą dla zwycięskiej drużyny będą dziesięciodniowe wakacje w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Studenci odwiedzą również centralę HTC w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka), gdzie  wspólnie z ekspertami HTC będą pracować nad wdrożeniem pomysłu w życie. Aplikacja SmartNavi jest już dostępna w wersji beta w sklepie Google Play. Osobiście już ją testuję, aby niebawem podzielić się z Wami pierwszymi opiniami.

Na sam koniec chciałem jeszcze przypomnieć o projekcie polskich studentów, który przeszedł do fazy finałowej konkursu The Tomorrow Talks. Ich projekt dotyczył inteligentnego systemu “samoobrony” smartofonu przed upadkami. Chłopaki z Uniwersytetu Łodzkiego wymyślili system, który za pomocą wbudowanych czujników informowałby telefon o tym, że ten właśnie spada i za pomocą wibracji, powodował obrót urządzenia do pozycji w której podczas upadku nie ucierpiałby ekran urządzenia. Pomysł szalenie ciekawy, ale bez wątpienia znacznie bardziej futurystyczny, przez co trudniejszy do ewentualnej realizacji i wdrożenia. Niemniej polskiej reprezentacji w składzie: Hubert Stawieraj, Robert Pietrzak, Wiktor Wachulec, Stanisław Skwark należą się słowa uznania i gratulacje za dotarcie do finału! Na koniec zapraszam do obejrzenia filmu prezentującego polską myśl techniczną.

Aktualizacja:
W finale znalazła się również druga drużyna z Polski w składzie Aneta Ruzik, Marzena Bryła i Maciej Mindziak, która dzielnie reprezentowała Kraków. Ich projekt o wdzięcznej nazwie “2TAP” przedstawiał innowacyjny sposób na odebranie połączenia w sytuacjach kiedy mamy zajęte ręce. Dwukrotne pacnięcie w ekran miało powodować automatyczne odebranie rozmowy w trybie głośnomówiącym. Pomysł zdecydowanie bardziej prosty do realizacji ale nie mniej ciekawy i przydatny. Prezentacja działania sysemy “2TAP” widoczna jest na poniższym filmie.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji