Aplikacja Taxi5 wreszcie dostępna na iPhone

03.07.2012
Aplikacja Taxi5 wreszcie dostępna na iPhone

Aplikacja Taxi5 wreszcie dostępna na iPhone

Mocno spóźniona aplikacja Taxi5, wreszcie  pojawiła się w AppStore. Być może gdyby jej premiera miała miejsce kilka tygodni wcześniej mogłaby rywalizować o miano jednej z najlepszych aplikacji mobilnych w trakcie trwania mistrzostw. Czy stanie się tradycją to, że wszystkie oferowane przez Taxi5 produkty będą wchodzić na rynek z dużym opóźnieniem? Jak dobrze pamiętamy aplikacja Taxi5 na system Android weszła na rynek dużo później niż jej największa konkurencja w postaci iTaxi.

Po pierwszym uruchomieniu aplikacji można powiedzieć, że ewolucja branży taksówkarskiej trwa, ale czy nie dzieje się to zbyt wolno? Konkurencja przecież nie śpi. Ok, zostawmy na razie ten temat i przejdźmy do samej aplikacji. Czego możemy się po niej spodziewać? Taxi5 pozwala na zamówienie taksówki bez konieczności wykonywania telefonu czy podawania adresu. Wystarczy, że  zainstalujesz aplikację na swoim telefonie. Cały proces zamawiania taksówki trwa kilka sekund.

Po uruchomieniu aplikacji na telefonie komórkowym i automatycznym zalogowaniu się na swoje konto aplikacja Taxi5 po chwili pokazuje naszą aktualną lokalizację. Jeśli jesteśmy gotowi by zamówić taksówkę po prostu naciskamy przycisk „Zamów taxi“. Jeśli chcemy wybrać inną lokalizację możemy wskazać ją palcem na mapie lub wpisać ręcznie. Co ciekawe, w dodatkowych opcjach możemy wybrać język kierowcy, płatność gotówką, przejazd większą grupą osób czy inną datę przejazdu. Dla przykładu – przed urlopem można zamówić taksówkę na wybraną godzinę w kolejnym dniu. Proste i wygodne.

Bolączką samej aplikacji w starciu z konkurencją może być teren w jakim działa. Od kwietnia, w którym to aplikacja zadebiutowała we Wrocławiu, udało się jej twórcom poszerzyć zakres działań do prawie 2500 taksówek w 13 miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Bydgoszczy, Kielcach, Lublinie, Olsztynie oraz Zielonej Górze. Podobno każdego tygodnia zasięg działania aplikacji Taxi5 rozszerza się o kolejne miasta i korporacje. I oby tak było naprawdę, bo w moim odczuciu aplikacja Taxi5 ma zdecydowanie większy potencjał od iTaxi. Poza tym wizualnie prezentuje się dużo lepiej, a pod względem sposobu działania (czyt. sposobu osiągania celu, czyli zamawiania taksówek) działa równie bez zarzutu.

Martwi jedynie fakt, że wszelkie działania podejmowane przez Taxi5 prowadzone są tak jakby ze spóźnionym zapłonem. I o ile kwestia uruchomienia systemu w kilka miesięcy po premierze aplikacji tworzonej przez największego konkurenta była wytłumaczalna, o tyle teraz spóźniona premiera aplikacji na iOS może być dla firmy strzałem w kolano.

Jak będzie w rzeczywistości? Zobaczymy pewnie za rok, może kilka miesięcy dłużej. Właśnie w takim okresie obydwie aplikacje powinny dojść do poziomu, w którym jasnym będzie kto zawładnął branżą taksówkarką na rynku mobilnym.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji