REKLAMA

Microsoft Surface musi odnieść sukces. Dla dobra całego Microsoftu

26.06.2012 13.00
Surface, ikona
REKLAMA
REKLAMA

Surface kreowany jest przez media jako rywal dla iPada. Moim zdaniem, mylnie. Jak już pisałem wcześniej, tablet Microsoftu postrzegam jako pewien sztandar, symbol i nic więcej. Sytuacja będzie zachwycająca dla Microsoftu, jeżeli wszystkie tablety wszystkich partnerów OEM z Windows 8 i RT zdobędą jakieś 25 proc. rynku. Apple raczej nie ma się czego obawiać. Nie zmienia to jednak faktu, że Surface nie może rozczarować. Za „Chiny Ludowe” nie może.

Surface to zupełna odwrotność iPada. Tablet Apple’a to smartfon z wielkim ekranem. Tablet Microsoftu to Ultrabook z maleńkim ekranem i ekranem dotykowym. To bardzo mądre podejście Microsoftu. Gigant najwyraźniej zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że nie ma sensu nadrabiać zaległości w urządzeniach, z którymi rywalizować nie ma szans. Nawet genialny produkt i tak musiałby powalczyć z ludzkim przyzwyczajeniem i przywiązaniem do marki. iPad to prekursor. Android naśladowca. Drugi naśladowca nie ma szans, co udowodniły PlayBook czy Touchpad.

Dlatego też Metro UI, nowy Windows i Windows RT są zaprojektowane odmiennie niż iOS oraz Android. Tablety z systemem Microsoftu nie są smartfonami z wygodniejszym, większym ekranem. Są PC-tami upchniętymi w najmniejszy możliwy format. Patrząc po Ultrabookach, tabletach zaprezentowanych na Computex 2012 i Surface, inżynieryjnie się to udało. Pozostaje kwestia oprogramowania. Windows 8 i Windows RT umożliwiają pracę w Metro UI na dwóch aplikacjach na raz. Bardzo ograniczoną, bowiem druga aplikacja jest zadokowana z boku ekranu. W praktyce oznacza to, że na głównym ekranie możemy mieć, na przykład, przeglądarkę internetową, a z boku rozmowę na komunikatorze. To jednak i tak więcej, niż oferuje konkurencja.

Dużo ciekawszy jest jednak Pulpit. Raczej nie będziemy z niego korzystać za pomocą ekranu dotykowego. Ale wystarczy, że w domu / w biurze położymy naszego windowsowego Transformera czy Surface’a czy jeszcze coś innego z „Ósemką” na stacji dokującej, do której jest podłączona klawiatura, mysz i duży monitor… i już mamy na tym samym komputerze, w tym samym pudełeczku, pełną wielozadaniowość i wielookienkowość Pulpitu, Office’a i Photoshopa. Tego nie ma konkurencja. Kontrowersyjne nowe Menu Start ma również wiele zalet. Kafelków się mieści dużo na ekranie, na dodatek pełnią również funkcję widżetów. Microsoft ma więc wiele dobrych pomysłów (powyższe to tylko przykłady), by zachęcić klientów do kupienia czegoś z Windows 8 / RT. Pozostaje jeszcze jeden problem.

Psychika konsumenta. Ludzka mentalność. I tu może sprawę spaprać totalnie. Po pierwsze, chociażby nie wiem jak dobrym produktem byłby Surface, konsumenci są przyzwyczajeni, że sprzęt Apple’a zazwyczaj jest droższy od sprzętu konkurencji. To, czy wyższa cena jest uzasadniona z uwagi na lepszej jakości podzespoły, czy też nie, to kwestia w tym kontekście nieistotna. Konsumenci po prostu albo kupują droższego Maca albo tańszego PC. Surface pozwala na więcej, niż iPad. Microsoft, z logicznego punktu widzenia, ma powody, by wycenić go podobnie, a nawet drożej. Nie będzie to jednak najlepszy pomysł. To tablet z Windows. Nie do kupienia w Apple Store. Musi być tańszy.

Dlaczego? Ponieważ Surface musi odnieść sukces. Nie mówię tu o zdobyciu udziałów na rynku podobnych do iPada. Na to nie ma szans. Ale musi się dobrze sprzedać, trafić do wielu zadowolonych rąk, które nie należą tylko do profesjonalistów i entuzjastów. Jest symbolem zmian w firmie Microsoft.

Stepen Elop, dyrektor generalny Nokii, nieraz tłumaczył przesiadkę z Belle i MeeGo na Windows Phone z uwagi na to, że Nokia zaspała „Wojnę Ekosystemów”. Niezależnie od tego, jak dobre lub złe były systemy Nokii, nie miały logicznych uzupełnień na innych platformach. Jeden produkt napędza sprzedaż drugiego. Windows 8 na tradycyjnych komputerach wymaga zmiany wielu przyzwyczajeń. Nie każdy będzie chciał się przesiąść, biorąc pod uwagę wyłącznie rynek notebooków. A Windows Phone? Ósma wersja jest bardzo obiecująca. Siódemka była bardzo świeża. Ale i tak większość z Was pozostała przy swoich iPhone’ach i Androidach.

Windows 8 na notebookach ma dużą szansę się nie przyjąć, z uwagi na przyzwyczajenia konsumentów. Windows Phone 8 ma dużą szansę się nie przyjąć, z uwagi na porażkę sprzedażową poprzednika. Pozostają więc tablety. Surface, sprzęt który pokazuje wszystkie możliwości Windows 8 i Windows RT po prostu musi się przyjąć. Jeżeli on odniesie porażkę, to ten sam los spotka urządzenia produkowane przez partnerów OEM Microsoftu. To z kolei oznacza mniej osób zainteresowanych kupieniem laptopa z Windows 8 („skoro mam już iPada, to może Macbooka?”), korzystaniem z chmury Microsoftu („po co mi Hotmail, skoro mój tablet z Androidem ma Gmaila?”).

Osoba, która kupi Surface’a, i której on się spodoba (a sprzęt i system zapowiadają się świetnie) chętniej zainstaluje Windows 8 na laptopie, chętniej kupi smartfon z Windows Phone 8, chętniej będzie trzymać dane na SkyDrive i mailować z Hotmaila, korzystać z Office’a. Natomiast jeżeli „flagowiec” Nowego Microsoftu przejdzie przez rynek niezauważony, to nie widzę powodu, dla którego Windows 8, Windows Phone 8, Hotmail, SkyDrive oraz inne usługi Microsoftu miałby czekać inny los.

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA