Corning prezentuje Willow Glass – elastycznego następcę Gorilla Glass

06.06.2012
Corning prezentuje Willow Glass – elastycznego następcę Gorilla Glass

Corning prezentuje Willow Glass – elastycznego następcę Gorilla Glass

Telefony są coraz bardziej smukłe. Do niedawna wydawało się, że trend ten niebawem skończy się. W końcu niektóre elementy, na przykład szkło ochronne ekranu, muszą być odpowiednio grube, by zapewnić odpowiedni poziom wytrzymałości. Okazało się jednak, że to twierdzenie jest błędne.

Firma Corning zasłynęła na rynku smartfonów z powodu wyprodukowania bardzo wytrzymałego szkła hartowanego, znanego jako Gorilla Glass. Dzięki niemu ryzyko zarysowania telefonu wskutek noszenia go w kieszeni razem z kluczami i monetami spada niemal do zera. Powoduje ono też, że mniej prawdopodobne staje się całkowite zniszczenie smartfonu wskutek upadku.

Jeszcze kilka lat temu, gdy większość rynku stanowiły urządzenia z małym, nie dotykowym ekranem oraz dużą klawiaturą, taki produkt nie odniósłby tak spektakularnego sukcesu. Jednak dzięki popularyzacji delikatnych smartfonów znalazł swoją niszę. Obecnie niemal każdy smartfon ze średniej i wysokiej półki cenowej (który nie jest iPhonem) jest wyposażony w wynalazek firmy Corning.

Firma zaprezentowała niedawno szkło Corning Gorilla Gass drugiej generacji. Cechuje się oni wytrzymałością zbliżoną do pierwszego Corning Gorilla Glass, jednak jest od niego sporo cieńsze. Na razie szkło hartowane nowej generacji możemy znaleźć tylko w jednym telefonie – Samsungu Galaxy S III, jednak jesteśmy pewni, że po raz kolejny stanie się ono wszechobecnie używanym standardem.  Jednak czy na długo? Wydaje się, że druga generacja Corning Gorila Glass jest jedynie wstępem do zaprezentowania nowego, rewolucyjnego produktu – Willow Glass.

Szkło te  również cechuje się podobną wytrzymałością, jednak jest jeszcze cieńsze od swoich poprzedników. Jego grubość wynosi jedynie 100 mikronów  i pod tym względem może być porównywalny z kartką papieru . Materiał jest także bardzo giętki, dzięki czemu idealnie sprawdzi się w elastycznych smartfonach, których prototypy zaprezentowały już między innymi Samsung i Nokia.  Pomimo cienkiej budowy nadal bardzo dobrze przenosi on nawet najdelikatniejszy dotyk. Corning Willow Glass będzie też mógł być stosowany w cienkich panelach słonecznych.

Z całą pewnością jest to duże osiągnięcie – być może nawet rewolucja w świecie smartfonów. Zastanawiam się jednak, czy oprócz tego super cienkiego i elastycznego szkła można zrobić też jeszcze mocniejszy materiał o grubości pierwszej generacji Gorilla Glass. Cienkie smartfony cechują się wyjątkowo ładnym wzornictwem, jednak muszę przyznać, że wolałbym posiadać urządzenie grubsze, bardziej wytrzymałe i dłużej działające na jednym ładowaniu. Co więcej, myślę, że nie jestem jedyną osobą o takich preferencjach.

Jestem pewien, że designerzy byliby w stanie zrobić ładny telefon o wyżej wymienionych cechach.

 

Dołącz do dyskusji