W tym miesiącu USA sprawdzi Google TV. Czy to ostatnia szansa dla telewizorów Google?

08.05.2012
W tym miesiącu USA sprawdzi Google TV. Czy to ostatnia szansa dla telewizorów Google?

W tym miesiącu USA sprawdzi Google TV. Czy to ostatnia szansa dla telewizorów Google?

Google TV to produkt, który na razie nie może przebić się do szerokiego grona odbiorców. Z jednej strony władze Google jakoś przesadnie nie starają się by tak stało, z drugiej w przeciwieństwie do smartfonów producenci sprzętu już stworzyli własne platformy smart TV, więc nie ma większego nacisku na to by ta platforma nabrała większego znaczenia. Mimo to Google TV jest produktem, którego nie można przekreślać, aż do momentu gdy Google sam tego nie zrobi. Wszystko zapowiada, że ten spóźniony o kilka lat produkt na dobre wejdzie na salony tego lata. Na razie niestety jedynie w USA.

Gdyby Google wchodziło na dużą skalę z swoim rozwiązaniem dla Smart TV dwa lata temu, to z całą pewnością głównym partnerem podobnie jak w przypadku smartfonów byłby Samsung. Tymczasem Samsung swoją platformę rozwinął tak mocno, że nikt już tam głośno nie mówi o wprowadzeniu chociaż jednego modelu z Google TV. To Samsung ma w tej chwili najbardziej zaawansowaną internetową platformę w telewizorach, a po piętach stara mu się deptać lokalny rywal LG. Platforma Smart TV w telewizorach LG dziś nie jest tak bogata jak w przypadku Samsunga, choć na dniach oferta aplikacji dostępnych w Polsce ma się znacząco powiększyć o bardzo interesujące pozycje.

To właśnie LG jednak po za własną platformą ma najszerzej wspierać także Google TV. Niestety w tym roku tylko w Stanach Zjednoczonych. Do Polski dotrą tylko dwa urządzenia od Sony, niestety nie będą telewizorami i nie będą tanie. Co ważne Google TV w urządzeniach Sony czy LG, podobnie jak to ma się z Androidem w telefonach, będzie zmodyfikowany na potrzeby producentów. W przypadku LG nakładka na Google TV upodabnia tą platformę do platformy rozwijanej niezależnie przez Koreańczyków. To, co ma wyróżniać telewizory LG z Google TV to pilot Magic Remote z klawiaturą QWERTY.

Google TV w telewizorach LG G2 trafi w USA do sprzedaży pod koniec tego miesiącaw dwóch rozmiarach 47 i 55 cali. w cenach odpowiednio 1699 i 2299 dolarów. Jak na telewizory w Stanach nie jest to cena najatrakcyjniejsza. Modele te technologicznie powinny plasować się gdzieś po środku gamy ekranów od LG.

Niestety nic nie zapowiada, by te telewizory stały się wielkim sukcesem. Google TV na dzień dzisiejszy nie oferuje nic szczególnego w porównaniu do pozostałych platform od producentów. Choć nie ukrywajmy, że to rozdrobnienie rynku aplikacji na poszczególne urządzenia dziś nie sprzyja rozwojowi Smart TV. Użytkownicy często są zmuszeni wybierać między dobrą jakością obrazu a szerokim dostępem do serwisów VOD. Wiele wskazuje, że to dopiero następny sezon będzie świadczył o przyszłości Google TV a w tym ujrzymy tylko kilka mało znaczących produktów. LG też o tym wie i koniec tego miesiąca dla Koreańczyków będzie wiązał się z ważniejszą premierą niż telewizory z systemem od Google’a – ekranu OLED także od LG.

Dołącz do dyskusji