W dzisiejszym świecie żyje zbyt wielu idiotów – John Draper dla Spider’sWeb.pl

31.05.2012
W dzisiejszym świecie żyje zbyt wielu idiotów – John Draper dla Spider’sWeb.pl

W dzisiejszym świecie żyje zbyt wielu idiotów – John Draper dla Spider’sWeb.pl

W dniach 12-13 czerwca w Krakowie po raz pierwszy odbędzie się Bitspiration – międzynarodowa konferencja poświęcona biznesowi, rynkowi startupów i VC oraz nowym technologiom. Swój udział w wydarzeniu potwierdzili m.in. współtwórca YouTube’a Jawed Karim, Jon Bradford – dyrektor zarządzający funduszu Springboard oraz pierwszy telefoniczny haker, John Draper, autor edytora tekstu do Apple II. John jako jeden z gości konferencji zgodził się udzielić nam szybkiego wywiadu.

Nim zaczniemy słów kilka o tym, dlaczego to właśnie John Draper jest bohaterem naszej kolejnej Egzekucji. Wielu z was niekoniecznie może kojarzyć go z jego dokonań, ale możliwe, że znacie film, którego fabuła oparta jest na jego życiu i przygodach jakie przeżył. W związku z tym, jeżeli nie widzieliście lub nie pamiętacie filmu Sneakers, proponuje czym prędzej go wypożyczyć i nadrobić. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów komputerów i nowych technologii.

Jak wygląda codzienność żywej legendy, człowieka, którego przeżycia zainspirowały nawet twórców filmowych?

Mam mieszane uczucia co do tego. Z jednej strony bardzo utrudnia mi to znalezienie i utrzymanie stałej pracy, z drugiej zaś – bycie sławnym jest bardzo fajne i przyjemne, nie będę kłamał.

Masz za sobą bardzo bogatą karierę, które jej momenty były dla ciebie najważniejsze?

Moje odkrycie olbrzymiej luki w działaniu firmy będącej jednym z największych monopolistów na świecie.

Zdawałeś sobie sprawę, że współpracując ze Stevem Woźniakiem przy budowaniu Apple II tworzysz część historii? Spodziewałeś się, że Apple po tylu latach będzie jedną z największych firm na świecie?

Tak, zdecydowanie jestem świadomy tego dzisiaj, ale wtedy to, co robiliśmy wydawało się absolutnie normalne, byliśmy pasjonatami, którzy chcieli stworzyć coś nowego, czego jeszcze wcześniej nie było. Od początku było też dla mnie jasne, że Apple jako firma utrzyma się na rynku i stanie się jego liderem. Powód jest prosty i stoi za sukcesem każdej firmy technologicznej: mają bardzo dobry produkt i mają lojalnych klientów, którzy ufają marce Apple.

Jak w chwili obecnej wygląda rynek budowania i łamania zabezpieczeń komputerowych?

Niestety w dzisiejszym świecie żyje zbyt wielu idiotów, którzy nie mają pojęcia o tym, jakie są konsekwencje z bycia podłączonym do Internetu, z przebywania w sieci, z korzystania z różnych serwisów. Powinniśmy się skupić na edukacji użytkowników, aby nauczyli się nie wpadać w pułapkę bezrefleksyjnego klikania w linki, które nie wiadomo dokąd prowadzą i mogą być bardzo niebezpieczne. Dzisiejsi internauci świetnie sobie radzą z narzędziami dostępnymi w sieci, ale nie rozumieją konsekwencji, jakie płyną z korzystania z nich.

W naszym kraju istnieje przeświadczenie, że jeszcze dużo brakuje nam do rozwoju technologicznego na miarę tego w USA. Jak jest w rzeczywistości? Mamy się czego wstydzić, czy przeciwnie mamy powody do dumy?

Absolutnie, nie mam poczucia, aby była jakaś przepaść między Stanami Zjednoczonymi a Polską w dziedzinie rozwoju technologicznego. Nie uważam też, żebyście mieli się czego wstydzić lub coś, z czego powinniście być szczególnie dumni.

Jak będzie wyglądać nasza przyszłość, czy mimo rozwijającej się technologii wciąż jesteśmy bezpieczni?

Możemy być, jeżeli ludzie się obudzą i zamiast ślepo się ekscytować, zrozumieją z czym naprawdę wiąże się rozwój nowych technologii. Jasne, że ułatwia nam to życie i powoduje rozwój cywilizacji, ale jednocześnie niesie ze sobą wiele zagrożeń, ma wiele złych stron. I to jest właśnie najcenniejsza lekcja dla współczesnych ludzi.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji