Sprawdzamy Serwisy VOD – iplex.pl

15.05.2012
Sprawdzamy Serwisy VOD – iplex.pl

Sprawdzamy Serwisy VOD – iplex.pl

iplex to serwis VOD działający na rynku już od 2008 roku. Jeszcze w tym kwartale spółka ta powędruje na rynek NewConnect. Warto zwrócić uwagę, że serwis w przeciwieństwie do omawianych ostatnio usług nie jest powiązany ściśle z dużymi portalami internetowymi, a tym samym nie należy do wielkich koncernów medialnych jak ITI, czy Agora. W takim razie, czy mimo braku koneksji z największymi warto zaglądać na iplex.pl?

W usłudze iplex odnajdziemy przede wszystkim filmy, jednak fani seriali nie powinni być zbytnio zawiedzeni. Serwis oferuje dostęp do kilkunastu pozycji TVP, jak i kilku zagranicznych pozycji, które jednak nie należą do wielkich hitów. Cieszyć może seria programów dokumentalnych. W serwisie nawet dostępna jest specjalna kolekcja Planet+Doc zawierająca ponad 50 dobrych dokumentów z całego świata.

Oferta darmowa jednak ma swoje wady – są nimi przede wszystkim reklamy. Model oparty na reklamach zdecydowanie się w naszym kraju sprawdza. Odbiorcy otrzymują filmy za darmo, natomiast właściciele serwisu mogą dalej go rozwijać dzięki przychodom z reklam, reklamodawcy są natomiast zadowoleni, ponieważ użytkownik jest zmuszony do obejrzenia spotów reklamowych. W przypadku ipleksu chciałoby się powiedzieć jednak: „co za dużo to niezdrowo”. Większość darmowych pozycji obejrzymy dopiero po oglądnięciu 6 lub nawet 10 reklam! To zdecydowanie za dużo.

Na szczęście użytkownicy nie są skazani tylko na darmową wersję okraszoną przesadną liczbą reklam. Dla niecierpliwych i pragnących obejrzeć jeszcze więcej filmów przygotowany jest pakiet iplex plus. Dzięki niemu użytkownicy dostają dostęp do wielu nowszych pozycji filmowych, nie muszą też oglądać reklam. Co więcej taka, przyjemność wcale nie jest droga. Za 48 godzinny dostęp do iplex plus musimy zapłacić od 6 do 11 złotych. Znacznie atrakcyjnej prezentują się jednak dłuższe pakiety – 90 dni to koszt zaledwie 29 złotych, natomiast 180 niecałych 50. To stosunkowo tanio jak na dostęp do usług VOD.

Wśród 246 aktualnie dostępnych płatnych filmów znajdziemy tu kilka naprawdę ciekawych pozycji. Jednak nadal to tylko ‘kilka pozycji’. Dla osób starających się być na bieżąco ze światową kinematografią to raczej nie będzie to wystarczająca oferta. Osoby polujące na większość światowych hitów też nie znajdą tu większości popularnych filmów z ostatnich lat.

To co wyróżnia iplex od pozostałych serwisów VOD to dostęp do usługi za pośrednictwem platform Smart TV. Aktualnie jest to możliwe chociażby z telewizorów Samsunga, Panasonica oraz dekoderów telewizji kablowej Toya. Gdy ostatni raz miałem okazję sprawdzać tę wersje serwisu, w aplikacji Smart był dostęp jedynie do propozycji darmowych. Może jednak to ulegnie wkrótce zmianie.

iplex nie posiada jednak aplikacji na tablety i smartfony. Choć pełnometrażowe filmy na ekranach smartfonów nie są najlepszym rozwiązaniem, to jednak opcja zapisania takiego filmu na ekranie tabletu i obejrzenia go w podróży byłaby dobrym rozwiązaniem.

Zdaje się, że iplex potwierdza, że usługi VOD dostępne w naszym kraju nie robią na razie “szału”. Serwis nie oferuje dobrej jakości – tryb ultra to co najwyżej jakość dobrego DVD, a to w dzisiejszych czasach trochę za mało. Oferta filmowa, choć nie jest tragiczna to mogłaby być jednak nieco bogatsza. Nadzieją jest fakt, że firma zamierza się dalej rozwijać.

Dołącz do dyskusji

Advertisement