Sprawdzamy serwisy VOD – czy na Onet VOD można coś jeszcze obejrzeć?

07.05.2012
Sprawdzamy serwisy VOD – czy na Onet VOD można coś jeszcze obejrzeć?

Sprawdzamy serwisy VOD – czy na Onet VOD można coś jeszcze obejrzeć?

W ramach cyklu Telewizja Osobista postanowiliśmy sprawdzić jak prezentują się serwisy VOD dostępne w Polsce. Czy rzeczywiście mamy na co narzekać? A może naprawdę jest w czym wybierać, jeśli chodzi o filmy i seriale. Na pierwszy ogień wybrałem Onet VOD, który wydawałoby się, że po wycofaniu z oferty produkcji TVN nie ma czego zaoferować. Ku ździwieniu wielu – jest wręcz przeciwnie.

Na początek warto pamiętać, że portal Onet wciąż jeszcze jest częścią Grupy TVN należącej do ITI. Na początku serwis VOD w portalu zawierał przede wszystkim filmy i seriale produkcji TVN. To właśnie Onet wespół z TVN eksperymentował z darmowymi i płatnymi formatami serwisu wideo na życzenie. Chociażby pojawienie się filmu “Świadek Koronny” kilka tygodni po premierze kinowej wzbudziło spore emocje wśród operatorów kin i ze względu na zachwianie tradycyjnego terminarza dystrybucji filmu wszystkie kina poza Multikinem należącym do ITI wycofały się z wyświetlania produkcji.

Onet VOD to także nie jedyny serwis wideo działający w ramach portalu. Dostępna jest także platforma Onet wideo (dawniej Onet.tv) z przeważnie krótkimi materiałami. W ostatnim czasie Onet zyskał swoje własne studio telewizyjne na potrzeby owej platformy. Natomiast w Onet VOD znaleźć można formaty typowo telewizyjne.

Jeszcze przed zakończeniem emisji produkcji TVN, w ramach serwisu Onet VOD do usługi dołączony wybrane seriale z oferty TVP. Produkcje Telewizji Polskiej w ramach wideo na życzenie są dostępne także za pośrednictwem serwisu ipla, jak i własnego portalu TVP.pl również z aplikacją mobilną. W ofercie Onet VOD, obok najpopularniejszych polskich serialowych tasiemców, jak Klan i M jak Miłość, znajdziemy także zagraniczne seriale. Nie jest ich niestety dużo i nie są też pierwszej świeżości, na dodatek nie dostaniemy ich za darmo. Możemy kupić jeden odcinek lub skorzystać z miesięcznego abonamentu zaczynającego się od 29,90 zł. To nie jest zła cena jeśli lubimy oglądać starsze produkcje. Cena za czasowy dostęp tylko do jednej produkcji nie jest zła, ale znacznie mniej opłacalna. Zależy też od tego, czy płacimy przelewem, czy też SMS Premium.

Oferta Onet VOD nie powala, jednak wśród darmowych filmów znajdziemy chociażby klasykę polskich komedii na czele z “Sami Swoi”. To wystarczy, by szukując czegoś na pochmurny dzień znaleźć coś dla siebie. To co dyskwalifikuje serwis w dzisiejszych czasach to dostęp jedynie z komputera z systemem Windows lub OS X. Ze względu na Silverlight nie obejrzymy go na tabletach z Androidem, czy iPadzie. Onet VOD w przeciwieństwie do bliźniaczych tvn player oraz onet wideo nie posiada także dedykowanej aplikacji ma platformy Smart TV.

Jeśli chodzi o statystyki, to Onet VOD przestał być w czołówce serwisów po tym, gdy seriale TVN przeszły na platformę tvn player. Mimo to serwis istnieje i jest miejscem, gdzie niezależnie od gustu każdy odnajdzie chociaż kilka filmowych pozycji dla siebie. Szkoda, że amerykańskie seriale, które są w ofercie nie są pierwszej jakości. Gdyby były, to serwis naprawdę zyskałby na wartości.

Tagi: ,

Dołącz do dyskusji

Advertisement