Spider’s Web z Szanghaju: HP Envy Spectre 14 – tego notebooka nie powstydziłby się nawet Apple

09.05.2012
Spider’s Web z Szanghaju: HP Envy Spectre 14 – tego notebooka nie powstydziłby się nawet Apple

Spider’s Web z Szanghaju: HP Envy Spectre 14 – tego notebooka nie powstydziłby się nawet Apple

Nie jest to zupełnie nowy model, bo HP pokazywał go już podczas tegorocznych targów Consumer Electronic Show w Las Vegas, jednak pośród tysięcy produktów uciekł nam wtedy naszej uwadze. Tutaj w Szanghaju, podczas konferencji HP Global Influencer 2012, mieliśmy szansę przyjrzeć mu się z bliska nieco dłużej, niż standardowe 2 minuty i to, co zobaczyliśmy bardzo nam się podoba. To fenomenalnie wyglądający ultrabook, którego nie powstydziłby się nawet Apple.

‘Nawet Apple’ – wielu mogło odebrać to z szyderczym uśmiechem na twarzy, zważywszy na pozycję obu firm na rynku PC, którego HP jest liderem, a Apple bije się o miejsca 4 – 5 (licząc oczywiście tylko sprzedaż komputerów klasy PC), ale fakt faktem, że to Apple jest od całkiem dawna niedoścignionym wzorem jeśli chodzi o wzornictwo komputerów – jego MacBooki wyznaczają trendy, które w bardziej lub nieco mniej oczywisty sposób powielają wszyscy producenci komputerów. Nie inaczej jest z ultrabookami, które w prostej linii czerpią z pomysłu Apple’a przedstawionym po raz pierwszy w MacBooku Air.

Nie inaczej jest także w przypadku HP Envy Spectre 14, który garściami wręcz czerpie z wyglądu MacBooków. Paradoksalnie jednak, to największa zaleta tego urządzenia, bo oprócz tego, co HP od Apple’a podpatrzył jest tu wiele dodatkowych rzeczy, który Apple w swojej aroganckiej postawie ogranicza (np. odpowiednia liczba i rodzaj portów).

Wygląd HP Envy Spectre 14 jest zjawiskowy pomimo tego, że nie jest to dziś najcieńszy z komputerów (20 milimetrów grubości). Jego obudowa jest w części plastikowa, ale trzy najważniejsze elementy konstrukcji urządzenia są pokryte warstwą szkła i to nie byle jakiego szkła, lecz Gorilla Glas znanego z najnowszych wersji smartfonów i tabletów. Gorilla Glass jest oczywiście przede wszystkim użyte w ekranie komputera o rozdzielczości 1600 x 900 px, tyle że z obu jego stron – tylna obudowa ekranu również jest szklana, co wygląda naprawdę zjawiskowo. Wprawdzie w miarę używania szybko pojawiają się na tej szklanej obudowie odciski palców, ale przy zachowaniu odrobiny higieny na co dzień, można te nieprzyjemne doznania zminimalizować.

Gorilla Glass jest też obecne w części pod klawiaturą, po lewej i prawej stronie gładzika, co jest bardzo dobrym pomysłem zważywszy na to, że to w tym miejscu opieramy swoje dłonie podczas pisania na klawiaturze. Dzięki obecności szkła w tym miejscu, podczas pracy nasze dłonie będą spoczywać na miłym w dotyku materiale. Sam gładzik pokryty jest dodatkową warstwą szkła niejako nad Gorilla Glass obok, dzięki czemu czujemy inny poziom tarcia niż przy dotyku otaczającego go szkła. Co również istotne, wszystkie szklane elementy obudowy HP Envy Spectre 14 są odporne na zarysowania.

Świetnie wygląda i działa klawiatura w ultrabooku HP, ale w tym przypadku wręcz nie sposób odróżnić jej od klawiatur z MacBooków. W zasadzie jedynym wyróżniającym się klawiszem jest… ikonka Windowsa :). Klawiatura jest oczywiście podświetlana i podobnie jak w MacBookach zastosowano tu czujnik światła i użycia, dzięki czemu podczas chwilowego odejścia od komputera podświetlenie klawiszy jest wygaszane.

W komputerze HP zastosowano system głośników Beats, a kontrolery sterujące dźwiękiem są przy okazji całkiem przyjemnym elementem dizajnu całego komputera. W tym ultrabooku znajdziemy również port Ethernetu (w przeciwieństwie do MacBooka Air), dwa porty USB, port HDMI oraz Mini Display. Jeśli z kolei chodzi o specyfikację techniczną, to komputer napędzany jest procesorem Intel i5, ma 4 GB wbudowanej pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 128 GB. Bateria ponoć starcza na 9,5 godzin pracy na jednym naładowaniu.

HP Envy Spectre 14 kosztuje 1399 dol., co nie jest niską ceną, szczególnie w porównaniu do MacBooka Air, który w podobnej konfiguracji kosztuje 1299 dol. Jednak dla tych, którzy albo nie mogą korzystać z systemu Mac OS X, albo po prostu nie chcą, jednak przy okazji podoba im się stylistyka komputerów proponowana przez firmę Apple, to HP Envy Spectre 14 wydaje się wręcz idealny. Jest piękny, stylowy i fantastycznie wykonany z dużą dbałością o detale. Jeśli sam miałbym dziś wybierać komputer PC z Windowsem, to z pewnością ku temu modelowi bym się skłaniał.

Dołącz do dyskusji