Pozbądź się reklam z paska powiadomień w Androidzie

31.05.2012
Pozbądź się reklam z paska powiadomień w Androidzie

Pozbądź się reklam z paska powiadomień w Androidzie

Testując duże ilości płatnych i darmowych aplikacji często natrafiamy na ciekawe i dopracowane tytuły. Wielu deweloperów umieszcza w sklepie Google Play darmowe wersje swoich programów i gier w których zostały zaimplementowane mobilne platformy reklamowe. Jeżeli małe bannery lub linki tekstowe są wyświetlane podczas korzystania z aplikacji, to można powiedzieć, że praktycznie nie ma problemu – w końcu “widziały gały co brały”. Co jednak jeżeli gry i programy wyświetlają reklamy na naszym pasku powiadomień?

Jeżeli często pobieracie nowe darmowe oprogramowanie to na pewno doskonale wiecie co mam na myśli. Po zainstalowaniu kilku lub kilkunastu tytułów przechodzimy do testowania nowych gier i programów. Część z nich zapewne przypadnie nam do gustu i zostanie w smartfonie na dłużej.

Jednak zdarza się tak, że po jakimś czasie bierzemy telefon do ręki, a na pasku powiadomień wyświetlane są reklamy. Oczywiście deweloperzy mają prawo do uprawiania tak agresywnej polityki zarobkowej, ale my jako świadomi klienci również mamy prawo się na to nie zgadzać. Tylko tutaj pojawia się często problem, bo nie wiadomo która z aplikacji zaczęła wyświetlać uciążliwe reklamy.

Z odsieczą przychodzi Lookout Ad Network Detector. Aplikacja pozwala na skanowanie zainstalowanych w urządzeniu gier i programów w poszukiwaniu zaimplementowanych najpopularniejszych mobilnych systemów reklamowych. Trzeba przyznać, że Lookout robi to bardzo skutecznie i już po chwili mamy do dyspozycji statystyki aplikacji, które korzystają z zewnętrznych platform reklamowych.

Program wskaże nam aplikacje które wyświetlają reklamy w pasku powiadomień oraz takie które zapędzają się zbyt daleko z ingerencję w system. Łatwo również wyłapiemy programy mieszające w naszej liście ulubionych zakładek internetowych, połączeniach głosowych i SMS-ach, a nawet takie, które kolekcjonują nasze dane osobowe czy podmieniają dzwonek na dżingiel reklamowy. Potem już tylko jeden krok dzieli nas od odinstalowania oprogramowania, które przekroczyło naszą granicę prywatności.

Program działa bardzo szybko i skutecznie, a ja zapewniam, że potrafi oszczędzić wiele nerwów. Aplikacja Lookout Ad Network Detector zapewne przyda się nie raz, więc warto mieć ją w telefonie. Jak to mówią, nie znasz dnia ani godziny…

Dołącz do dyskusji