Po co mi nowy iPad? Wolę iPada 2 z nowszym procesorem!

07.05.2012
Po co mi nowy iPad? Wolę iPada 2 z nowszym procesorem!

Po co mi nowy iPad? Wolę iPada 2 z nowszym procesorem!

iPad trzeciej generacji jest tabletem, który obecnie budzi największe emocje, jednak być może warto zastanowić się nad kupnem starszej wersji tabletu Apple. Co prawda nie została ona wyposażona w ekran Retina o rozdzielczości 2048×1536, ale ma kilka przewag nad trzecią generacją tabletu Apple. Pierwsza z nich to niższa o 400 zł cena, kolejna to dłuższy czas pracy na akumulatorze.

Póki co tylko AnandTech zdołał przetestować nowe-stare iPady (roboczo nazwijmy je iPad 2,5). Rezultaty są bardzo ciekawe. Co prawda wszystkie iPady 2 cechują się taką samą wydajnością, ale nowsza rewizja potrafi działać od niej nawet o dwie godziny dłużej podczas grania w najbardziej wymagające produkcje mobilne, np. Infinity Blade. Gdy porównamy  iPada 2,5 do iPada trzeciej generacji, różnica jeszcze bardziej zwiększy się. Także podczas przeglądania Internetu stary iPad okazuje się być sporo lepszy od swojego następcy. Największa różnica pada jednak podczas oglądania wideo w jakości HD. Wówczas Apple iPad 2,5  okazał się być lepszy od starego iPada 2 o dwie i pół godziny. Najnowsza generacja tabletu Apple zanotowała z kolei wynik o cztery i pół godziny słabszy.

Wszystko to jest możliwe dzięki obniżeniu procesu technologicznego procesora. Dzięki temu tranzystory są mniejsze, wydzielają mniej ciepła i mają mniejsze zapotrzebowanie na energię. To wszystko przekłada się na dłuższy czas pracy na pojedynczym ładowaniu. Jako ciekawostkę dodamy, że taki procesor znany z iPada 2,5 został zamontowany też w najnowszej wersji Apple TV.

Muszę przyznać, że ta wersja iPada zrobiła na mnie wrażenie. Jego wydajność nie jest przeszkodą podczas uruchamiania większości gier, ma wystarczający do codziennego użytkowania ekran i dodatkowo potrafi działać na baterii kilkanaście godzin. Biorąc pod uwagę zastosowania tabletów, zaczynam uważać iPada 2 za najlepsze tego typu urządzenie w ofercie Apple, a może i na rynku. Tablet nie służy do pracy, a do konsumpcji treści. Nie musi mieć mocnego procesora i ekranu o rozdzielczości większej niż FullHD, jeśli starsza jednostka wystarcza do podstawowych zadań. Oczywiście, jeśli ma takie dodatki, to bardzo dobrze. Niemniej jednak sądzę, że dłuższy czas pracy na akumulatorze jest tu bardziej istotnym parametrem.

Szkoda, że nowa wersja iPada2  nie jest w żaden sposób oznaczona. Wynika z tego, że nadal można kupić egzemplarz ze starej rewizji, nie wiedząc o tym. Dlatego zanim wybierzecie się do sklepu, ochłońcie i poczekajcie. Niech inni wykupią starsze tablety.

Dołącz do dyskusji

Advertisement