REKLAMA

Odszedł twórca pilota do telewizora - wynalazku, który odmienił nasze życie

23.05.2012 12.48
Odszedł twórca pilota do telewizora – wynalazku, który odmienił nasze życie
REKLAMA
REKLAMA

Rok 2012 jest czasem, kiedy chyba po raz pierwszy możemy mówić o odejściu od tradycyjnego pilota przy sterowaniu telewizorem. Potrzebujemy nowego sposobu kontroli urządzeń telewizyjnych – to jest pewne. Firmy prześcigają się w promowaniu nowych rozwiązań – są nimi: aplikacje mobilne, urządzenia z touchpadem, reaugjące na ruch, czy wreszcie gesty i komendy głosowe. Jednak warto pamiętać o tym, że pilot zrewolucjonizował oglądanie telewizji. Niestety twórca pierwszego bezprzewodowego pilota do telewizora właśnie zmarł.

Eugene Polley zmarł w niedzielę z przyczyn naturalnych w wieku 96 lat. To właśnie jemu zawdzięczamy prawdziwą telewizyjną rewolucję. Choć jego pierwsze urządzenie może nie było doskonałe, to jednak bez niego kontrolowanie telewizora nie wyglądałoby dziś tak samo.

Polley całe życie był związany z firmą Zenith, dla której skonstruował bezprzewodowy kontroler o nazwie Flash-Matic. Możemy się dziś śmiać z tego urządzenia i sposobu jego funkcjonowania. Wprowadzony na rynek w 1955 pilot przypominał nieco… pistolet, a w rzeczywistości był czymś w rodzaju latarki. Nakierowując tym pilotem w stronę jednego z narożników mogliśmy zmienić kanał lub wyciszyć dźwięk. Działo się to za sprawą fotokomórek umieszczonych w każdym z tych punktów. Co ciekawe, jeśli telewizor stał w nasłonecznionym miejscu, odbiornik mógł samoczynnie przełączać telewizyjne kanały.

Dziś brzmi to dość zabawnie, jednak urządzenie, które nie potrzebowało kabla do kontroli telewizora było wtedy rewolucją. Wreszcie nie trzeba było podchodzić do telewizora by zmienić oglądany kanał, ani też kłopotać się z problematycznymi kablami.

Po Flash-Matic  wraz z innymi inżynierami firmy Zenith Eugene Polley pracował nad unowocześnieniem swojego wynalazku. Robert Adler udoskonalił projekt Polleya stosując fale ultradźwiękowe. Space Command – także od firmy Zenith – wszedł do sprzedaży już w 1956 roku, a fale ultra dźwiękowe wykorzystywane były w pilotach telewizyjnych aż do lat 80 ubiegłego stulecia.Współcześnie żyjącym trudno wyobrazić sobie codzienne oglądanie telewizji bez pilota. Choć oczywiście zapewne wielu czytelników pamięta jeszcze urządzenia z minionych lat, które tego jakże dziś standardowego wyposażenia nie posiadały.

Pilot Polleya nie tylko sprawił, że oglądanie telewizji stało się wygodniejsze, ale też w pewien sposób wpłynął na przyzwyczajenia ludzi. O ile w Polsce przez długie lata nie było zbyt wiele kanałów (tzn. były dwa), to w pozostałych krajach kanałów od zawsze było znacznie więcej. Pilot telewizyjny umożliwił szybką zmianę kanałów, co wpłynęło z kolei na oglądalność poszczególnych stacji telewizyjnych. To zmiany, które zdecydowanie odmieniły  przyzwyczajenia milionów ludzi na całym świecie i po części zrewolucjonizowało kilka rynków, w tym reklamowy.

Szkoda, że o takich osobach jak Eugene Polley przypominamy sobie w tak smutnych chwilach, jak ich odejście na łono Abrahama.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA