O czym myśli pies? Może już niedługo się dowiemy

08.05.2012
O czym myśli pies? Może już niedługo się dowiemy

O czym myśli pies? Może już niedługo się dowiemy

Emory Center for Neuropolicy przeprowadza badania nad działaniem psiego mózgu i nad tym, czy reaguje od podobnie do ludzkiego. Ma to wyjaśnić chociaż trochę problem, nad którym zastanawiało się wielu miłośników psów – o czym psy myślą? To pierwsze badania psiego mózgu przeprowadzone na reagujących na bodźce psach. jest to o tyle interesujące, że psy jako zwierzęta domowe od dziesiątek tysięcy lat ewoluowały wraz z ludźmi pod względem emocjonalnym i badacze postarają się odpowiedzieć też na pytanie, czy wpłynęły też na naszą ewolucję.

Psi mózg to wielka tajemnica i wie o tym dobrze każdy właściciel takiego czworonoga. Ich zdolność do rozpoznawania nastrojów właściciela czy reakcje na niewyuczone wcześniej gesty są zastanawiające. Inni badacze już wcześniej dowodzili, że właśnie pod względem emocjonalnym psy dopasowały się niesamowicie do człowieka – potrafią na przykład zrozumieć skinienie głowy jako przyzwolenie na zjedzenie przekąski, chociaż nikt ich tego wcześniej nie uczył. Swojego czasu porównywano psy z małpami i wyszło, że o ile małpa potrafi myśleć logicznie i szybko nauczyć się na przykład który przycisk nacisnąć, by dostać smakołyk, o tyle pies tego nie zrozumie, za to zareaguje odpowiednio na gestykulację czy nawet mimikę człowieka.

Właśnie to chcą zrozumieć badacze – relacje między psem a człowiekiem. Dwa psy – dwuletnia Callie i trzyletni McKenzie – zostały specjalnie wyszkolone przez kilka miesięcy tak, by leżeć nieruchomo w skanerze. Pierwsze testy polegające na sprawdzeniu reakcji mózgu na odpowiedni gest dłoni oznaczający otrzymanie lub nieotrzymanie smakołyka pokazały, że aktywność mózgowa psów w reakcji na nagrody jest bardzo podobna do ludzkiej – aktywują się w tym czasie te same ośrodki mózgowe. Dalsze badania mają powiedzieć, czy psy są empatyczne, czy faktycznie wiedzą, kiedy właściciel jest zadowolony lub smutny i na ile potrafią zrozumieć język mówiony.

Z jednej strony to fascynujące badanie pierwszego prawdziwie udomowionego przez człowieka gatunku. Gatunku, który co najmniej od 10 (a uważa się, że prawie 30) tysięcy lat jest przy człowieku i najpierw pomagał mu w ochronie i codziennych czynnościach, a obecnie służy przede wszystkim jako jeden z najlepszych, człowieczych towarzyszy. Z drugiej strony nie jestem pewna, czy chcę wiedzieć, o czym tak naprawdę myślą moje psy… Bo może okazać się, że nie jest to takie pozytywne;)

Tagi: ,

Dołącz do dyskusji