Nowy Disqus rozwiąże nasze problemy z komentarzami

04.05.2012
Nowy Disqus rozwiąże nasze problemy z komentarzami

Nowy Disqus rozwiąże nasze problemy z komentarzami

Nie będziemy ukrywać, że nie mamy problemu, gdy go mamy – faktem jest, że w ostatnim czasie komentarze na Spider’s Web się nieco… hmm… zradykalizowały. To dla nas dość bolesny problem, bo z jednej strony tworząc to medium, od samiuśkiego początku naszym celem było to, aby to u nas toczyły się najlepsze, najdłuższe i najbardziej gorące dyskusje na temat wydarzeń i fenomenów technologicznych, więc przesadna ingerencja cenzorska nigdy nie wchodziła w rachubę. Z drugiej strony – nie da się chyba uciec od radykalizacji wypowiedzi w miarę popularyzacji medium – taki jest bowiem charakter polskiego internetu. Naprzeciw naszym problemom wychodzi jednak nowa wersja systemu komentarzy Disqus.

Zażartych dyskusji na Spider’s Web nigdy nie brakowało i teraz też ich nie brakuje – w ostatnim czasie liczba komentarzy dynamicznie rośnie, a liczba wpisów, które generują ponad 100 komentarzy jest coraz większa (wystarczy choćby spojrzeć na kilka ostatnich wpisów na temat premiery Samsunga Galaxy SIII – trzy wpisy na ten temat wygenerowały grubo ponad 400 komentarzy). Poziom dyskusji w wielu przypadkach jednak nie wzrasta wraz z liczbą komentarzy. Co więcej, takie tasiemcowe dyskusje sprzyjają coraz ostrzejszym pojedynkom słownym, które coraz mniej mają wspólnego z merytoryką wpisu, a więcej z regularną bitwą personalną pomiędzy dyskutantami.

Dotychczas stosowaliśmy taką politykę w stosunku do komentarzy, że dopóki komentarz w jednoznaczny sposób nie obrażał drugiej osoby i to na dodatek słowami powszechnie uznawanymi za obraźliwe, to nie interweniowaliśmy. Wychodziliśmy bowiem z założenia, że komentarze świadczą przede wszystkim o komentujących, a społeczność bardzo szybko niepasujących do ogólnego klimatu toczonego dyskursu autorów radykalnych komentarzy po prostu skutecznie odizoluje. W ostatnim czasie jednak liczba takich radykalnych komentarzy, jak i autorów radykalnych komentarzy na Spider’s Web wzrosła. Coraz więcej komentarzy – niestety – zmuszeni jesteśmy usuwać.

Tak będzie wyglądał Disqus 2012

Daleki jednak jestem od nazywania części naszych komentujących ‘trollami’, bo dopóki komentarz jest chociażby luźno związany z tematyką wpisu, to jednak traktowany jest przez nas jako merytoryczny. Są też różne typy komentujących, a wszyscy są dla nas – jako aktywni Czytelnicy naszego serwisu – równie istotni. Dlatego właśnie niełatwo jest nam zarządzać długimi, tasiemcowymi dyskusjami.

Długo zastanawialiśmy się co powinniśmy zrobić. Przejście na system komentarzy Facebooka, co ponoć skutkuje lepszymi merytorycznie dyskusjami, był wykluczony – nie zamierzam oddawać Markowi Zuckerbergowi tak istotnej części Spider’s Web jak dyskusje. Ponadto wiemy, że wśród naszych Czytelników jest wielu takich, którzy nie posiadają konta w serwisie Facebook, a ostatnie czego byśmy chcieli, to izolacja części komentujących.

Myśleliśmy także o zorganizowaniu ‘castingu’ na moderatora dyskusji na Spider’s Web, ale to raczej nie rozwiązałoby problemu jednoosobowego (czy tam dwuosobowego) decydowania o tym, co spełnia standardy, a co nie. Zastanawialiśmy się także, czy nie wprowadzić obowiązkowej rejestracji e-mail w systemie komentarzy Disqus, ale to także wydało nam się zbyt kontrowersyjne – w końcu mimo wszystko jesteśmy przede wszystkim za nieskrępowaną wolnością słowa, a anonimowość wypowiedzi to jedna z jej fundamentalnych cech.

Tymczasem wydaje się, że w sukurs przychodzi nam… dostawca platformy komentarzy na Spider’s Web – Disqus, który wczoraj ogłosił bardzo istotne zmiany w swoim systemie.

* Mały offtop: Dla przypomnienia – Spider’s Web był jednym z pierwszych serwisów w Polsce, a już na pewno pierwszym w polskiej blogosferze technologicznej, który zdecydował się na instalację systemu Disqus. Gdy to zrobiliśmy, to byli tacy, co się z nas śmiali, i tacy, którzy nas za to krytykowali. Dziś ci sami ludzie instalują Disqus na swoich stronach. To potwierdza, że mieliśmy dobrego nosa!

Nowa wersja Disqus nazwana Disqus 2012 wkrótce zagości na Spider’s Web i powinna zminimalizować problem z radykalizującymi się komentarzami chyba w najlepszy sposób z możliwych – to społeczność będzie bowiem decydowała o tym, w jaki sposób będzie wyglądał strumień komentarzy pod naszymi wpisami. Każdy czytający i komentujący Czytelnik Spider’s Web będzie miał szereg narzędzi, które pozwolą na lepsze przeglądanie dyskusji dla każdego z osobna. Będzie można ukrywać wybranych komentujących we własnym strumieniu komentarzy Disqus; będzie można usuwać wybrane komentarze z własnego wyniku; będzie w końcu można głosować na komentarze i komentujących, dzięki czemu stworzony zostanie naturalny ranking komentujących.

To tylko część ze zmian w Disqus jakie wkrótce zostaną w nim wdrożone (więcej na blogu Disqus w j. angielskim). Spider’s Web dostał zaproszenie do wdrożenia nowego systemu jako jeden z pierwszych, więc w ciągu kilku, może kilkunastu dni będziemy go wdrażać. Mamy nadzieję, że to z jednej strony poprawi jakość dyskusji w naszym serwisie, a z drugiej wcale nie będzie karać tych, którzy na Spider’s Web przychodzą po to, by sobie… nieco luźniej podyskutować.

AKTUALIZACJA: Już udało nam się wdrożyć nowy Disqus, więc to, co widzicie poniżej, to nowy system komentarzy na SW!

Dołącz do dyskusji