GeForce GTX 690 – krótki test najszybszej karty graficznej na świecie

07.05.2012
GeForce GTX 690 – krótki test najszybszej karty graficznej na świecie

GeForce GTX 690 – krótki test najszybszej karty graficznej na świecie

Jako pierwszy w Polsce miałem okazję przetestować najmocniejszą kartę graficzną na świecie – GeForce’a GTX 690. Jest to konstrukcja wyposażona w dwa procesory GK104 znane z GeForce’ów GTX 680 i uwierzcie mi, potrafi zrobić wrażenie nawet na osobie, która niejedno widziała w swoim komputerze. Oto jej krótki test. Jego dłuższą wersję znajdziecie w serwisie PC World.

GeForce GTX 690 4GB jest konstrukcją opartą o architekturę Kepler i została ona wykonana w 28 nanometrowym procesie technologicznym. Ma ona 3072 jednostki cieniujące, 64 jednostki ROP oraz 256 jednostek teksturujących. Zegar rdzenia to 915MHz w trybie standardowym, ale potrafi on automatycznie podkręcić się do 1019MHz dzięki trybowi Boost. 4GB pamięci RAM typu GDDR5 działa na szynie 256-bit z zegarem 1502MHz (6008 MT/s). Krótko mówiąc są to znajdujące się na jednej płytce drukowanej dwa GeForce’y GTX 680 z niższymi niż zwykle zegarami taktującymi. Widać to po wynikach testów, GTX 690 czasami potrafi być prawie dwukrotnie szybszy od GeForce’a GTX 680.

GeForce GTX 690 oczywiście pozwala na podłączenie dwóch takich kart w trybie SLI i w rezultacie wykorzystania mocy czterech rdzeni Kepler. Takie rozwiązanie polecamy tylko największym zapaleńcom, którzy nie zauważą w swoim portfelu ubytku ośmiu tysięcy złotych wydanych na dwie karty graficzne. Nie warto się łudzić, że uda się wykorzystać tą moc na jednym monitorze, trzeba co najmniej trzech ekranów o rozdzielczości 1920×1080 każdy.

Wrażenie robi także obudowa akceleratora. Warto to odnotować, bo jest to element, na który nie będzie się zbyt często przyglądać. Mimo wszystko cieszy dbałość nawet o takie szczegóły w sprzęcie przeznaczonym dla nabardziej zamożnych entuzjastów. Wspomniana obudowa została wykonana z plastiku, aluminium oraz szkła, dzięki czemu wygląda po prostu rewelacyjnie, a także jest wytrzymała i masywna. Chłodzenie i karta są bardzo duże. GeForce GTX 690 mierzy 28 cm i może nie zmieścić się w niektórych obudowach.

Karta została wyposażona w trzy wyjścia DVI i jedno mini Display Port. Inne typy monitorów podłączymy do niego za pomocą przejściówek DVI – D-Sub oraz DVI-HDMI, które standardowo powinny być dołączone do karty.

Nie bez znaczenia jest też pobór mocy, który nie jest duży jak na dwuprocesorową kartę. 380W podczas gry w Wiedźmina 2 wydaje się akceptowalnym wynikiem. Mimo wszystko sądzimy, że do zasilania tego akceleratora  potrzebna będzie firmowa jednostka o mocy 800W. Musi być ona wyposażona w dwa złącza PCI-E 8-pin.

Akcelerator oprócz tego cechuje się cichą pracą i niską temperaturą. W połączeniu z wysoką wydajnością, świetną obudową oraz akceptowalnym poborem mocy jest to wyborne połączenie. Otrzymujemy kartę graficzną, która z całą pewnością jest marzeniem każdego gracza. Niestety z powodu horrendalnej ceny mało kto będzie mógł sobie na nią pozwolić.

Dłuższą wersję tego tekstu znajdziecie w serwisie PC World. Zainteresowanym zalecam zapoznanie się z nią.

Dołącz do dyskusji

Advertisement