Facebook uruchomi App Center – raj dla programistów i deweloperów

10.05.2012
Facebook uruchomi App Center – raj dla programistów i deweloperów

Facebook uruchomi App Center – raj dla programistów i deweloperów

Wszyscy mają swój market, więc Facebook nie może być gorszy. Wczoraj wieczorem jeden z pracowników giganta społeczności ogłosił na blogu, że już wkrótce uruchomione zostanie facebookowe Centrum Aplikacji. To, co pierwsze przychodzi na myśl, na wieść o nowej usłudze Facebooka można zmieścić w krótkiej parafrazie słów jednego z komiksowych bohaterów Marvela – Facebook miażdżyć!Centrum Aplikacji zostanie oddane od użytku w przeciągu kilku tygodniu. Do tego czasu twórcy aplikacji mogą zapoznać się z warunkami jakie będą musieli spełnić, by ich aplikacje mogły zostać opublikowane w ramach nowej platformy. Docelowo przeglądanie aplikacji umieszczanych w App Center dostępne będą również na iOS i Androidzie. Z tą różnicą, że w przypadku znalezienia interesującej aplikacji, nie będzie ona uruchamiana wewnątrz Facebooka, tak jak to ma miejsce w przypadku przeglądania serwisu za pomocą przeglądarki. Użytkownik będzie przekierowywany do profilu aplikacji w markecie analogicznej platformy czyli np. w AppStore lub Google Play.

Co poza tym? Nie dalej niż wczoraj pisałem o tym, że Facebook udostępni użytkownikom nowe możliwości związane z prowadzeniem sprzedaży. Dziś cieszyć mogą się programiści i developerzy, bo nowa platforma z aplikacjami umożliwi im udostępnianie płatnych aplikacji. 900 milionowy rynek zbytu dla wielu przedsiębiorstw może okazać się żyłą złota. Skupienie się na tworzeniu aplikacji na określone platformy przynosi profity wielu polskich firmom. Mamy w naszym kraju firmy wyspecjalizowane w tworzeniu i publikowaniu aplikacji w Google Play, Apple AppStore, Windows Market. Wiele z nich specjalizuje się w konkretnej tematyce (głównie są to gry, bo te są najchętniej pobierane przez użytkowników) i jak widać po informacjach jakie od nich napływają przynosi to określone korzyści. Nowa platforma dla aplikacji na Facebooku daje olbrzymie szansę na rozwój zarówno tym graczom, którzy na rynku działają od jakiegoś czasu, jak i tym, którzy dopiero planują rozwój w kierunku tworzenia aplikacji na Facebooku.


Dla wielu twórców Facebookowy App Center będzie brakującym ogniwem w ich biznesowej drodze. Wielu z nich z pewnością próbowało tworzyć aplikację na platformy mobilne, wielu ta misja się po prostu nie powiodła. Przyczyn mogło być wiele, ale z reguły był to zbyt wysoki próg wejścia. By zrobić dobrą aplikację na Androida trzeba posiadać sporo doświadczenia i wiedzy. By stworzyć aplikację z przeznaczeniem do korzystania z niej za pomocą iOS należy zaopatrzyć się w drogi sprzęt i również wiele się nauczyć. Nim uda się stworzyć pierwszą w pełni sprawną aplikację na iPhone potrzeba sporo czasu. W przypadku Facebooka próg wejścia jest zdecydowanie mniejszy. Na Facebooku teoretycznie łatwiej o popularność, nie mówiąc już o tym, że tworzenie aplikacji dla App Center nie będzie wiązać się się z koniecznością powiększania bazy sprzętowej. Wystarczy stary, dobry, wysłużony laptop i wiedza w postaci znajomości prostych do nauki języków programowania.

Wiele więcej o samym Centrum Aplikacji powiedzieć nie można. Po screenach udostępnionych na blogu Facebooka widać, że platforma swoimi funkcjami nie będzie odstawać od innych dostępnych na rynku. Będziemy mieli możliwość przeglądania wszystkich aplikacji za pomocą prostej listy, podzielonej na najważniejsze kategorie. Profile samych aplikacji zbliżone będą do tego w jaki sposób prezentuje się Timeline. Wszystko podane w tradycyjnej wizualnie facebookowej formie. Pozostaję czekać na premierę nowej usługi i informację o sukcesach polskich deweloperów tworzących aplikację na Facebooka.

Dołącz do dyskusji