Facebook – najgorszy IPO w ostatniej dekadzie. Planowany

28.05.2012
Facebook – najgorszy IPO w ostatniej dekadzie. Planowany

Facebook – najgorszy IPO w ostatniej dekadzie. Planowany

Bloomberg przygotował zestawienie, które mówi wszystko – giełdowy debiut Facebooka był najgorszym IPO w ostatnich dziesięciu latach na amerykańskich giełdach. Z 10 największych debiutów, ten Facebooka był zdecydowanie najgorszy – w pierwszym tygodniu giełdowej obecności cena akcji Facebooka spadła o 13,1%.

Wszystko wskazuje jednak na to, że taki scenariusz był… planowany. Najprawdopodobniej za sprawą stoi główny gwarant emisji, który przeprowadzał operację debiutu Facebooka na giełdzie, czyli Morgan Stanley. Po pierwsze przed samym debiutem znacznie zwiększono liczbę akcji, która miała zostać upłynniona, po drugie zwiększono również cenę akcji przed samym debiutem, po trzecie nie podano przed IPO do wiadomości publicznej istotnej prognozy dotyczącej niższych przychodów Facebooka.

Wygląda na to, że operacja została dobrze rozpisana w taki sposób, aby na debiucie zarobił Facebook i jego udziałowcy, a nie inwestorzy zainteresowani kupnem jego akcji na giełdzie. Po pierwsze dla samego Facebooka IPO było udane – z rynku zostało zebrane 16 mld dol., dokładnie tyle, ile planowano. Po drugie Mark Zuckerberg zarobił na tzw. górce sprzedając część swojego pakietu w pierwszym dniu po cenie emisyjnej 38 dol. i zbierając 1,13 mld dol. Po trzecie zarobili gwaranci emisji, na czele z Morgan Stanley. Reszta straciła.

Skandal? Tak. Ogromny. Miejmy nadzieję, że ktoś się w końcu na poważnie zajmie globalnymi instytucjami finansowymi, tj. Morgan Stanley.

Dołącz do dyskusji