Debiutuje Nokia Lumia 610 – najważniejszy smartfon z Windows Phone w historii

17.05.2012
Debiutuje Nokia Lumia 610 – najważniejszy smartfon z Windows Phone w historii

Debiutuje Nokia Lumia 610 – najważniejszy smartfon z Windows Phone w historii

Na dzisiejszej konferencji w Warszawie, Nokia Polska zaprezentowała najnowszy smartfon działający pod kontrolą systemu Windows Phone – Nokia Lumia 610, który od jutra dostępny będzie w wybranych punktach sprzedaży na terenie całego kraju w cenie 999 zł brutto. Jak już wcześniej dowodziliśmy, Lumia 610 to zdecydowanie najważniejszy smartfon ze wszystkich telefonów z systemem Windows Phone. Od jego popularności, chociażby na takim rynku jak polski, zależy niezwykle dużo. Nie tylko dla Nokii. 

Nokia Lumia 610 dedykowana jest tzw. segmentowi średniemu, który w przypadku polskiego rynku mobilnego jest zdecydowanie najważniejszy i stanowi ponad 60% wolumenu sprzedaży całego rynku. Sukces w tym właśnie segmencie przekłada się na odpowiednio wysokie udziały w rankingu ogólnym, a Nokia ma czego bronić, bo na rynku polskim ‘od spodu’ atakuje ją Samsung. Według szefa Nokii w Polsce, Roberta Siewierskiego, aktualnie obie firmy idą łeb w łeb. Nokia Lumia 610 jest więc typowana do tego, aby pozycję lidera w Polsce dla Nokii obronić.

Siewierski nie chciał podać jak sprzedają się smartfony Nokia z systemem Windows Phone w Polsce, ale na pytanie, czy można mówić o setkach tysięcy sprzedanych urządzeń, przyciśnięty i po krótkim zastanowieniu się odpowiedział ‘tak’, dodając jeszcze, że Nokia Lumia 800 sprzedaje się lepiej niż Nokia N8. Nokia Lumia 610 powinna dodać kolejne setki tysięcy do tego wyniku, bo ma zdecydowanie większy potencjał sprzedażowy od drogiej Lumii 800. Mimo iż cena detaliczna mogłaby być nieco niższa – 999 zł to jednak nieco więcej niż 200 euro, które należy wydać na ten sam model na rynkach unii monetarnej – to jednak Lumia 610 ma dużo większy potencjał bycia popularnym smartfonem za przysłowiową złotówkę.

To istotne, bo tańsze smartfony z Windows Phone mogą stanowić ciekawą alternatywę dla tańszych smartfonów z systemem Google Android z jednego bardzo istotnego powodu – Windows Phone jest na każdym smartfonie taki sam, a segmentację cenową tworzy w znacznej większości hardware. Dzięki temu, że Windows Phone jest praktycznie taki sam na Lumii 610 co na Lumii 800, wyznacznikiem jej ewentualnego sukcesu będzie hardware. I w tym przypadku Lumia 610 prezentuje się co najmniej solidnie – 3,7-calowy wyświetlacz WVGA o rozdzielczości 800 x 480, 5-megapikselowa matryca aparatu fotograficznego przy procesorze Qualcomm Snapdragon S1 (800 MHz) oraz 256 RAM to suche dane. Ważniejsze jest to, że telefon działa równie płynnie co mocniejsze modele 710 oraz 800. Podobnych zależności nie ma w przypadku droższych i tańszych smartfonów z Androidem – te tańsze oferują znacznie niższy komfort użytkowania, niż te droższe. Co więcej, nawet te droższe potrafią się od siebie bardzo znacznie różnić.

Nokia Lumia 610 jest przy okazji bardzo ładnym urządzeniem o bryle przypominającej nieco poprzednie bardzo udane inkarnacje iPhone’a. Zbudowana jest z solidnych materiałów i jeśli miałbym wyrazić swoje własne estetyczne preferencje, jest to zdecydowanie najładniejszy model Nokii z Windows Phone.

Może właśnie przyjemny wygląd Nokii Lumia 610 przekona przeciętnych sprzedawców w salonach operatorskich, którzy – co jest chyba tajemnicą poliszynela – nie kwapią się dziś zbytnio by oferować swoim klientom smartfony z Windows Phone. Nokia wydaje się zdawać sobie z tego sprawę, bo ogłoszono dziś projekt, który ma na celu zarówno szkolenia w salonach operatorskich, jak i szereg aktywności prezentacyjnych dla ich klientów. Nokia planuje także akcje prezentacyjne w największych centrach handlowych. Wydaje się, że ich termin – na początku czerwca – nie jest przypadkowy. Nie od dziś wiadomo przecież, że przed dużymi imprezami sportowymi konsumenci kupują więcej sprzętu technologicznego. Nokia będzie chciała dotrzeć z informacją o Lumii 610 do klientów, którzy przyjdą do sklepów po nowe telewizory. Na początku czerwca planowana jest także kampania reklamowa w tv.

Modele Nokia Lumia: 800, 900 oraz 610

Wszystko to składa się na fakt, iż Nokia Lumia 610 jest niezwykle istotnym telefonem dla najbliższej pozycji rynkowej firmy Nokia w Polsce, jak również popularności mobilnego systemu operacyjnego Microsoftu.

Windows-phone'owa podłoga

Dołącz do dyskusji