Cyfryzacja rusza pełną parą – przed Euro 92% populacji Polski ma być w zasięgu

04.05.2012
Cyfryzacja rusza pełną parą – przed Euro 92% populacji Polski ma być w zasięgu

Cyfryzacja rusza pełną parą – przed Euro 92% populacji Polski ma być w zasięgu

Masz w domu telewizor obsługujący wysoką rozdzielczość ? Nawet jeśli masz kablówkę, czy platformę satelitarną, to temat cyfryzacji telewizji naziemnej powinien Cię interesować, szczególnie, jeśli jesteś fanem piłki nożnej. Jeśli zamierzasz zaprosić kumpli na mecz, by pochwalić się im swoją nową 65-calową plazmą, to tym bardziej – lepiej byś nie narobił sobie wstydu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już pod koniec tego miesiąca 92% mieszkańców Polski znajdzie się w zasięgu pierwszego cyfrowego multipleksu.

Tak – to ten multipleks, o który walczy… Telewizja Trwam. Jednak jej raczej tam nie uświadczymy, będą za to: Polo TV, ATM Rozrywka TV, TTV, Eska TV, TVP Info w wersji regionalnej, oraz co najważniejsze: TVP 1 oraz TVP 2 w wysokiej rozdzielczości. W ostatnich dniach Emitel uruchomił 13 nadajników, które testują nadawanie. 31 maja wszystkie powinny działać już regularnie. W Leżajsku i Ostrołęce nadajniki zostaną uruchomione w pod koniec września. W większości przypadków są to te same nadajniki, z których nadawany jest sygnał drugiego multipleksu, na którym znaleźć można: Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV6 , TV Puls oraz Polsat Sport News. Razem, odbierając cyfrową telewizje naziemną, uzyskujemy dostęp do 14 kanałów telewizyjnych, w tym dwóch w wysokiej rozdzielczości. Pozostałe też powinny oferować zdecydowanie lepszy obraz i dźwięk niż w przypadku odbioru z tradycyjnej telewizji naziemnej, czy też z kablówki nie oferującej sygnału cyfrowego, a takich jeszcze jest w Polsce sporo.

Etap I do grudnia 2011 -15% populacji 

Etap II do 31 maja 2012 – 92% populacji kraju

Etap III do 30 września 2012 – 95% populacji kraju

To co każdy powinien wiedzieć, to to, że do odbioru sygnału potrzebny jest telewizor z DVB-T wspierający MPEG-4 lub gdy takiego wsparcia nie mamy w telewizorze, to należy zakupić odpowiedni dekoder. Przy jego zakupie warto zwracać uwagę na wsparcie dla wysokiej rozdzielczości – nawet gdy nasz telewizor posiada tylko złącze SCART, to dekoder powinien obsługiwać kanały HD, po to byśmy mogli uzyskać obraz z kanałów TVP 1 oraz TVP 2 gdy przejdą na wysoką rozdzielczość.

Gdy mieszkamy stosunkowo blisko od nadajnika, nie ma na drodze większych drapaczy chmur, to nie  musimy martwić się o antenę. Z mojego własnego doświadczenia wynika, że będąc około 10 kilometrów od nadajnika, wystarczy kawałek kabla antenowego wpiętego do telewizora. W innych miejscach należy pomyśleć o antenie pokojowej bądź też większej na zewnątrz. By upewnić się gdzie znajduje się najbliższy nadajnik warto zajrzeć na specjalnie przygotowany serwis Emitela.

Emitel rozpoczyna miesiąc przed ostatecznym startem usługi więc jest dobrze, teraz trzeba liczyć na to, że Telewizja Polska nie zawiedzie i zaoferuje podczas Euro 2012 naprawdę wysokiej jakości obraz. DVB-T jest tu o tyle ważne, że większość operatorów może nie mieć podpisanej umowy z TVP na dystrybucję kanałów w wysokiej rozdzielczości, więc nawet posiadając najwyższy abonament np. w UPC czy Cyfrze+ możemy być skazani na oglądanie cyfrowej telewizji naziemnej. W końcu kiedy zapłaciliśmy już swoje za telewizor oferujący rozdzielczość HD, trudno nie skorzystać z tego co możemy mieć bez większych nakładów finansowych.

Miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i na Euro rzeczywiście większość Polaków będzie cieszyło się świetnym obrazem z piłkarskich emocji. Natomiast po mistrzostwach oby nie zabrakło innych materiałów nadawanych w wysokiej rozdzielczości dzięki DVB-T. Szkoda tylko, że promocja cyfrowej telewizji naziemnej zdecydowanie nie zachęca do korzystania.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Advertisement