Cyfra+ z cenową rewolucją w ramach przygotowań do walki z DVB-T i Cyfrowym Polsatem

30.05.2012
Cyfra+ z cenową rewolucją w ramach przygotowań do walki z DVB-T i Cyfrowym Polsatem

Cyfra+ z cenową rewolucją w ramach przygotowań do walki z DVB-T i Cyfrowym Polsatem

Cyfra+ przygotowała nowe bardzo atrakcyjne promocyjne ceny. Francuska platforma satelitarana wreszcie zaprezentowała ofertę adresowaną do szerokiego grona odbiorców oraz jednocześnie dostosowaną do współczesnych standardów technologicznych. Jeśli oferta taka pozostanie przez dłuższy czas, to po fuzji dwóch konkurencyjnch platform Cyfrowy Polsat będzie mógł się czuć mocno zagrożony.

Najnowsza oferta Cyfry+ to przede wszystkim umowa na 12 miesięcy, dekoder HD wypożyczany bez dodatkowych opłat oraz abonament z kanałami HD zaczynający się od 13 złotych. Płacąc 28 złotych można cieszyć się już kilkoma ciekawszymi filmami w miesiącu, a przede wszystkim bogatą ofertą sportową, bowiem pakiet ten zawiera już kanały Canal+. Najdroższy abonament to koszt 149 złotych miesięcznie, co też stanowi dobrą cenę. Oferta za 13 złotych to świetna konkurencja dla pakietu MiniHD w Cyfrowym Polsacie oraz dla Telewizji na kartę.

Tak stworzona oferta to demonstracja sił przed planowanym na drugą połowę tego rok mariaż telewizji n z Cyfrą+. Po połączeniu powstanie platforma mająca ok. 2 miliony abonentów. To prawie o połowę mniej niż Cyfrowy Polsat, jednak współpraca z Orange, zróżnicowane oferty abonamentowe od najtańszych do najdroższych, stosunkowo tani dostęp do oferty premium oraz wsparcie dla nowoczesnych technologii powinny skutkować utrzymaniem obecnej bazy abonentów oraz jej stoponiowe powiększanie.

Abonamentem zaczynającym się od 13 złotych Cyfra+ w pełni zrywa ze swoją elitarnością. Jeszcze parę lat temu Cyfra kojarzona była wyłącznie z ofertą dla najzamożniejszych. Teraz z powodzeniem może konkurować z Polsatem. Francuzi muszą zaoferować, zarówno teraz jak i po fuzji, aktrakcyjne oferty. Znaczące podwyżki po połączeniu mogą skutkować ogólnym kryzysem na rynku płatnej telewizji. Po 6 latach możliwości wyboru pomiędzy trzema różnordnymi platformami przyjdzie czas na dwie oferty, w których Cyfra+ będzie górą ze względu na zakres praw filmowych i sportowych dostępnych na wyłączność. Jednak jeśli ceny abonamentów znów będą zbyt wysokie, to sporo abonentów wybierających do tej pory Cyfrę+ bądź Nkę może zdecydować się nawet na rezygnację z płatnej telewizji na rzecz cyfrowej telewizji naziemnej i uslug VOD dostępnych bezpośrednio w telewizorach.

Zresztą ten niski abonament ma być właśnie przede wszystkim godną konkurencją dla darmowej telewizji. W zamian za niewielkie miesięczne koszty użytkownik, poza kanałami z DVB-T, otrzyma także szereg kanałów należących do portfolio Canal+Cyfrowy.

Platfromy wyraźnie obawiają się odpływu abonentów z najniższymi rachunkami do naziemnej telewizji cyfrowej. Czy ta obawa jest słuszna – tego dowiemy się wkrótce. Euro w HD za pośrednictwem DVB-T będzie pierwszym prawdziwym testem dla tej telewizji. Jeśli DVB-T przyciągnie tłumy, to platformy cyfrowe rzeczywiście mogą znaleźć się w kłopotach.

Dołącz do dyskusji