AMD Brazos 2.0 – cienkie netbooki vs. ultrabooki

26.05.2012
AMD Brazos 2.0 – cienkie netbooki vs. ultrabooki

AMD Brazos 2.0 – cienkie netbooki vs. ultrabooki

Wiele osób jest zdania, że to Intel niepodzielnie rządzi na rynku procesorów. Jest to prawda, gdy mówimy o zwykłych CPU. Jednak w przypadku układów będących połączeniem procesora i karty graficznej o wiele lepszy jest AMD. Firma ta postanowiła udowodnić to raz jeszcze.

W czasach tabletów i smartfonów coraz więcej firm spisuje netbooki na straty. Nie należy do nich AMD. Dzięki układom Brazos małe komputerki są energooszczędne, tanie i w miarę wydajne. Teraz AMD wypuszcza układy Brazos drugiej generacji. W sieci pojawił się opis netbooka HP Pavilion DM1, który jest wyposażony w ekran o przekątnej 11,6” oraz układ AMD E1-1200. Jednostka AMD składa się z dwurdzeniowego procesora pracującego z taktowaniem 1.4GHz i ma wbudowany układ graficzny Radeon HD 7310. Za komunikację z innymi podzespołami odpowiada mostek A68M, który prawdopodobnie wspiera USB 3.0 oraz SATA III. Mimo to w specyfikacji komputera HP znalazły się tylko porty USB 2.0. Mamy nadzieję, że jest to błąd lub przeoczenie.

Wspomniany układ E1-1200 charakteryzuje się TDP równym 18W. Oznacza to, że  akurat ten parametr nie zmienił się względem obecnie dostępnych na rynku Brazosów. Oprócz tego będziemy mogli znaleźć układ E2-1800, który ma mieć dwurdzeniowy procesor taktowany zegarem 1.7GHz oraz szybszą kartę graficzną. Na stronie japońskiego oddziału MSI możemy znaleźć  ultracienki komputer U270 wyposażony właśnie w układ E2-1800 oraz chipset A50M. W specyfikacji znalazł się także układ graficzny Radeon HD 7340.

AMD dopiero teraz przedstawia Brazos 2.0, jednak wiemy, że jest to po prostu nowsza wersja obecnie dostępnych układów wyprodukowanych w 40-nanometrowym procesie technologicznym. Jednostki wykonane w niższym, 28-nanometrowym, procesie technologicznym mają pojawić się dopiero w 2013 roku. Wówczas zadebiutuje chip Kabini, który będzie wyposażony w zintegrowaną grafikę opartą o architekturę Graphic  Core Next znaną z Radeonów HD 7000.

Dołącz do dyskusji