Wraz z ekranem Retina rośnie rozmiar aplikacji na iPada

14.03.2012
Wraz z ekranem Retina rośnie rozmiar aplikacji na iPada

Wraz z ekranem Retina rośnie rozmiar aplikacji na iPada

Jak donoszą media, na czele z The Verge, ekran Retina w nowym iPadzie to nie tylko same korzyści – wyższa rozdzielczość ekranu pociągnie za sobą dosyć przykre, zwłaszcza dla właścicieli starszych iPadów o najmniejszych pojemnościach pamięci. Chodzi o to, że by w pełni wykorzystać możliwości ekranu Retina aplikacje muszą dostać grafikę o lepszej jakości. Wprawdzie nie jest to przymus, ale dziwne byłoby, gdyby deweloperzy nie wykorzystywali takiej okazji.

Lepsza grafika w aplikacjach oznacza “cięższe” aplikacje, zarówno przy ściąganiu, jak i zainstalowaniu. Wietnamska strona Tinhte podała szczegółowe informacje na temat aplikacji od Apple zaktualizowanych z okazji pojawienia się nowego iPada: Keynote, który ważył 115 megabajtów, teraz waży 327. Numbers to już 283, a nie 109 megabajtów do pobrania, Pages urosło z 95 do 269 megabajtów, a iMovie z 70 do 404. Portal The Verge zauważa, że zaktualizowany Tweetbot to już nie 9,8 megabajta, a 25 megabajtów. Warto jeszcze zauważyć, że po zainstalowaniu aplikacje także zajmują więcej miejsca.

To znaczne powiększenie rozmiarów, bo aż kilkukrotne. Ciekawe, jak będzie z grami, które zazwyczaj też mają spore rozmiary. Warto o tym pamiętać, bo w App Store nie będą dostępne wersje aplikacji dla ekranów z mniejszą i z większą rozdzielczością, co oznacza, że nawet użytkownicy iPadów 1 i 2 będą musieli pobierać więcej, nawet razem z aktualizacjami obecnie zainstalowanych aplikacji.

Może okazać się, że 16 GB to za mało.

Dołącz do dyskusji