Smart TV wciąż się nie liczą

07.03.2012
Smart TV wciąż się nie liczą

Smart TV wciąż się nie liczą

Sony przeprowadził na całym świecie badanie dotyczące tego, na co zwracają uwagę konsumenci przy kupnie nowego telewizora. Wyniki są zarazem zaskakujące i fascynujące – funkcje tak zwane Smart są najmniej ważnym elementem. Czyżby mit o tym, że telewizor musi mieć 3D i musi być podłączony do internetu upadał?

Badania zostały przeprowadzone na całym świecie, a nie tylko w krajach najbardziej zaawansowanych pod względem rynku technologicznego. Świadczą o tym, jak daleką drogę muszą jeszcze przebyć producenci, by nowości typu internet i aplikacje w telewizorze stały się realnym argumentem sprzedażowym. A 3D to jak od dawna podejrzewaliśmy tylko dodatek, który tak naprawdę jest raczej ciekawostką, a nie czymś, czego chcieliby konsumenci.

Wewnętrzne badanie Sony, lista potrzeb użytkowników:

1. Jakość obrazu

2. Rozmiar ekranu

3. Jakość dźwięku

4. Cena

5. Rozdzielczość Full HD 1080p

6. Smukłość ekranu

7. Energooszczędność

8.Łatwy w użyciu pilot

9. Wygląd

10. Ekran LCD

11. Marka

12. Wiele złącz

13. Ekran LED

14. Port USB

15. Wejście dla PC

16. Częstotliwość odświeżania

17. Cieńka ramka

18. 3D

19. Przeglądanie internetu

20. Wideo z internetu

3D na 18. miejscu dziwi – przecież producenci przez kilka ostatnich lat prześcigają się w tworzeniu tej technologii i starają się oferować ją w prawie każdym urządzeniu. Warto zwrócić też uwagę, że możliwość podłączenia komputera jest dla konsumentów ważniejsza, niż wbudowane funkcje internetowe w telewizorze. Podłączony PeCet też daje możliwość surfowania po sieci, i to wciąż o wiele lepszą jakościowo, niż wbudowane w TV rozwiązania. Dodatkowo może służyć też jako centrum multimediów.

Smart TV, dedykowane dla telewizora aplikacje czy gry i ogólnie upodabnianie telewizora do innych urządzeń internetowych nie jest wcale takie ważne. Telewizor od lat służy nam jako ekran, do którego podłączamy inne urządzenia i to jest całkiem sensowne podejście. Telewizor musi mieć dużo złączy, tak, by podłączyć do niego inne urządzenia.

I to właśnie te urządzenia zapewniają multimedia – stąd wysyp różnych “Apple/Google/NoName TV”, dekoderów z internetem, konsol, które pozwalają instalować aplikacje i też łączą się z siecią… Telewizor ma być wyświetlaczem obrazu.

Po co nam 5 urządzeń, które dublują funkcjonalność.

Dołącz do dyskusji