Powstanie nowa płatna platforma telewizyjna w oparciu o telewizję mobilną? Dowiemy się po 12 marca

06.03.2012
Powstanie nowa płatna platforma telewizyjna w oparciu o telewizję mobilną? Dowiemy się po 12 marca

Powstanie nowa płatna platforma telewizyjna w oparciu o telewizję mobilną? Dowiemy się po 12 marca

Twórcy Cyfrowego Polsatu doskonale wiedzą, że darmowa cyfrowa telewizja naziemna to spore zagrożenie jeśli chodzi o klientów zainteresowanych najtańszymi pakietami telewizyjnymi, które są domeną platformy satelitarnej Zygmunta Solorza-Żaka. Dlatego nie dziwi fakt mocnego zainteresowania DVB-T. Skoro cyfryzacji telewizji naziemnej nie można już zatrzymać, to trzeba się z nią polubić.

Dokładne plany Polsatu poznamy 12 marca, jednak już wiadomo, że dekoder DVB-T z obsługą ipla, o którym pisaliśmy dwa tygodnie temu, to tylko fragment całego przedsięwzięcia. Nowy projekt może zakładać nawet stworzenie specjalnej naziemnej platformy – byłoby to całkowite novum na polskim rynku.

Jesienią ubiegłego roku Cyfrowy Polsat zakupił częstotliwości umożliwiające nadawanie mobilnej telewizji cyfrowej czyli DVB-H. Wcześniej częstotliwości te testowała Info-TV-FM, jednak żaden z operatorów telefonii komórkowej nie był zainteresowany zaangażowaniem się w mobilną telewizje. Najwięksi operatorzy Play, Orange, Plus i T-Mobile zostali nawet ukarani przez UOKiK karą 113 milionów złotych za blokowanie rozwoju technologii.

Prawda jest taka, że DVB-H jest raczej mało perspektywiczna. W smartfonach rządzi streaming. Aplikacje VOD, czy dostęp do YouTube – to właśnie te formaty królują jeśli chodzi o materiały wideo. Urządzeń z DVB-H było jak dotąd na rynku niewiele. Chińskie modele telefonów oferowane chociażby w serwisach aukcyjnych zamiast DVB-H oferują tunery DVB-T.

Częstotliwości radiowe i telewizyjne są jednak w naszym kraju niezwykle łakomym kąskiem dla biznesu. Wciąż telewizja uważana jest za najlepszy sposób do dotarcia do milionów ludzi czyli świetny sposób do promocji swoich idei czy produktów. Przede wszystkim większa oglądalność to większe wpływy z reklamy i na tym zależy najbardziej największym komercyjnym nadawcą.

Spółka Info-TV-FM chciała zmienić warunki korzystania z częstotliwości jednak była prezes UKE Anna Streżyńska w raz z zespołem odmówiła zmian. W wypowiedzi dla Gazety Wyborczej była szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej mówi-W ostatnich dniach mojej pracy w Urzędzie dostaliśmy wniosek o zmiany w warunkach rezerwacji częstotliwości dla Info-TV-FM i odmówiliśmy, bo naszym zdaniem mogłyby one pozwolić na oferowanie telewizji także poza urządzeniami mobilnymi. Nie wiadomo czy takie zdanie będzie miała także nowa prezes UKE, ale Cyfrowy Polsat zapewne chce by sytuacja uległa zmianie.

Na częstotliwościach zarezerwowanych dla cyfrowej telewizji naziemnej na początku miało być nadawanych 16 kanałów od różnych nadawców. Aktualnie mówi się o 8 kanałach standardowej telewizyjnej rozdzielczości głównie od Polsatu. Nie jest też pewne czy standardem będzie DVB-T czy DVB-H. Wszystko jednak wskazuje na to, że kanały te nie będą zarezerwowane głównie dla urządzeń mobilnych, ale właśnie do zaprezentowanego wcześniej dekodera. Oficjalnie jednak wciąż mówi się głównie o dostępie z poziomu smartfonów i tabletów. Jedak pytanie kto miałby to na tych urządzeniach oglądać ?

Wszystko więc wskazuje na to, że 12 marca zostanie zapowiedziana pierwsza płatna cyfrowa telewizja naziemna oparta o kanały znane z platformy satelitarnej Cyfrowy Polsat. Brzmi niezwykle ciekawe, choć wciąż nasuwają się pytania o zgodność z prawnymi warunkami. Zapewne jednak twórcy nowego projektu mają już wszystko opracowane. Czy paczka dodatkowych 8 kanałów będzie sukcesem ? Za niewielką kwotę i subsydiowany dekoder na pewno tak.

Dołącz do dyskusji

Możliwość komentowania jest wyłączona.