Nowy iPad – ekran Retina, cztery rdzenie

07.03.2012
Nowy iPad – ekran Retina, cztery rdzenie

Nowy iPad – ekran Retina, cztery rdzenie

Apple prezentuje dziś nowości – nowe Apple TV ze zmienionym interfejsem bardzo przypominającym iOS, odtwarzaniem w Full HD 1080p, iTunes Match dla filmów i nowym sposobem sterowania (na przykład przytrzymanie Menu przenosi do ekranu startowego. Nowe Apple TV dostępne będzie za 99 dolarów już 16 marca, na wybranych rynkach. Ważniejsze jednak jest to, na co wszyscy czekamy – nowy iPad, czyli urządzenie jak Apple sam to nazywa w pełni post-PC. Tim Cook powiedział, że w ostatnim kwartale zeszłego roku sprzedało się więcej iPadów, niż urządzeń PC od wszystkich producentów. 

Nowy iPad dostanie ekran Retina o rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli, 264ppi, czyli więcej o ponad milion pikseli od poprzednich generacji. Będzie działał pod kontrolą czterordzeniowego układu graficznego A5X, który według Apple jest dwa razy szybszy, niż Tegra 3, i dwurdzeniowego procesora. Dostanie też pięciomegapikselowy aparat  z technologią taką, jaką ma aparat w iPhone 4s. Aparat będzie nagrywał też wideo w rozdzielczości Full HD 1080p.

iPad dostanie też możliwość głosowego dyktowania tekstu w kilku jęzkach – polskiego oczywiście nie ma. Za to oczekiwana łączność 4G znajdzie się na pokładzie nowego iPada. Sieć będzie teraz obsługiwała prędkości  21 Mbps HSPA+, DC-HSDPA 42 Mbps i LTE 73 Mbps.

Nowy iPad przygotowany będzie w dwóch wersjach dla różnych technologii sieci. Dodatkowo będzie obsługiwał funkcję hotspota, jeśli tylko pozwala na to operator. Bateria ma wytrzymywać 10 godzin, w trybie 4G 9 godzin. Urządzenie będzie miało grubość od 8,8 do 94 milimetra.

Dostępne będzie od 16 marca w cenach 599 dolarów za wersję 32 gigabajtów, 699 dolarów za 64 gigabajty i 499 dolarów za 16 gigabajtów tylko WiFi.

W Polsce dostępny będzie już od 23 marca.

Ważną informacją dla deweloperów jest z pewnością fakt, że aplikacje tworzone z myślą o poprzednich wersjach iPada będą automatycznie skalowane tak, by dopasować się do Retiny, a tekst będzie renderowany w nowej, wysokiej rozdzielczości.

Wydajne podzespoły nowego iPada mają pozwalać na uruchamianie bardzo zaawansowanych i wymagających aplikacji – Autodesk Ink ma dać możliwość pracy na stumegapikselowych grafikach, a nowe stworzone na Unreal Engine Infinity Blade: Dungeons mają wyglądać “zabójczo”.

Wraz z nowym iPadem zaktualizowane zostaną aplikacje iWorks (wciąż za 9,99 dolara) oraz Garage Band, który dostanie integrację z iCloud. Właściciele aplikacji dostaną aktualizacje za darmo. Również iMovie zostanie dostosowany do nowości.

Nowy iPad (czyżby nazwa miała być “one more thing”?) dostanie też iPhoto z obsługą gestów, nowymi efektami, wielodotykiem, obsługą zdjęć do 19 megapikseli i oczywiście integracją z iCloud.

Ceny iPada 2 spadną – 16 gigabajtowa wersja WiFi kosztować będzie 399 dolarów.

 

 

Tagi: , ,

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji