Nowe Smart TV od LG imponuje bogactwem treści

16.03.2012
Nowe Smart TV od LG imponuje bogactwem treści

Nowe Smart TV od LG imponuje bogactwem treści

Wzornictwo wzornictwem, jednak to, co najważniejsze dla telewidza siedzi wewnątrz telewizora. Jaką jakość obrazu ostatecznie będę prezentowały poszczególne modele LG – tego dowiemy się dopiero po szczegółowych testach. Dziś możemy porozmawiać o atrakcyjnych funkcjonalnościach Smart TV w nowych telewizorach LG. To co zostało pokazane rok czy dwa lata temu, to było zaledwie preludium – teraz LG prezentuje prawdziwy kombajn multimedialny. Jest też smutna wiadomość dla zwolenników Google TV.

Zacznijmy jednak od tego, że w modelach przygotowanych na rok ubiegły LG grało drugie skrzypce, daleko za Samsungiem, który – co tu dużo mówić – dominuje jeśli chodzi o rozwiązania typu Smart TV. Było to nad wyraz widoczne, teraz jednak nowe Smart TV od LG zapowiada się naprawdę imponująco i wcale nie odbiega od tego, instalowanego w Samsungach. Pierwsze, o czym już wspominaliśmy, to dołączony do większości modeli (od LM660S wzwyż) pilot Magic Remote Control. W tamtym roku był on dodatkowo płatnym akcesorium. To znaczące ułatwienie sterowania. Dodatkowo w modelach LM960V oraz LM860V pilot ten będzie posiadał wbudowany mikrofon pozwalający na kontrolę głosową. Tu niestety przykra wiadomość – komendy będzie można wydawać tylko w języku angielskim. Dla przypomnienia – Samsung w modalach ES7000 oraz ES8000 zaoferuje wsparcie dla języka polskiego (np. otwórz łeb brałzer).

Pilot umożliwi nie tylko znacznie łatwiejsze sterowanie internetem, ale także sterowanie w grach, niczym na Nintendo Wii. Jeśli chodzi o gry, to powinno być ich całkiem sporo. Czy opcja streamu online gier ostatecznie się pojawi, tego nie udało nam się potwierdzić. Pewne jest natomiast, że nawet jeśli będzie dostępna, to wymagać będzie niezwykle szybkiego łącza. Co zrozumiałe, Gaikai z OnLive Games ma oferować naprawdę rewelacyjną grafikę bezpośrednio z sieci.

LG jednak  zapewnia szeroki dostęp do treści video po polsku. Po kwietniowej aktualizacji dostępna będzie nowa aplikacja Filmboxa z transmisją na żywo kanałów telewizyjnych. Nowością ma być także HBO Go w wersji z niezależnym abonamentem. Co ciekawe, w ofercie Smart TV od LG znajdzie się także platforma Next. To kanały telewizyjne, które do tej pory trafiły jedynie do kilku mniejszych kablówek, a oferują swoje unikalne treści także w 3D. Trudno stwierdzić co dokładnie prezentują te kanały, jednak niektóre tytuły z programu telewizyjnego na najbliższy tydzień brzmią naprawdę interesująco. Jeśli chodzi o materiały 3D, to LG ma zagwarantować także sporo treści w postaci VOD.  W ofercie LG na razie nie ma usługi tvn player, jednak taka sytuacja ponoć nie potrwa długo.

Smutną wiadomość LG ma niestety dla posiadaczy telewizorów z ubiegłego roku. Wszystko wskazuje na to, że nie otrzymają nowych serwisów. To nie jest niestety fair – wsparcie dla telewizorów powinno obejmować przynajmniej dwa, o ile nawet nie trzy lata. Koreańscy rywale właśnie zaprezentowali Evolution Kit, który ma umożliwić upgrade hardwareu w kolejnych latach, a już wcześniej seria B i C była wspierana w kolejnych latach (modele z 2010 roku niedawno dostały tvn player). To budzi pewnien niepokój przy decyzji zakupowej nowych modeli. Trzeba jedynie mieć nadzieję, że za rok LG już nie popełni tego błędu.

Znając jednak czytelników Spider’s Web, to możliwości integracji z urządzeniami mobilnymi są najważniejszą funkcją, jaką wprowadza do swoich telewizorów producent. Ta opcja to drugi ekran – za pośrednictwem dedykowanej aplikacji dla tabletu, smartfona oraz komputera będzie można oglądać to, co na ekranie telewizora także na drugim urządzeniu. W przeciwieństwie do wszystkich poprzednich takich rozwiązań, ta funkcja w LG ma działać z każdego wyjścia HDMI, czy sygnału antenowego, więc niezależnie czy to będzie gra na konsoli, film na Blu-ray, mecz z dekodera telewizyjnego, czy serial z telewizji naziemnej – obejrzymy go także na tablecie czy telefonie. Na razie nie wiemy czy funkcja ta będzie dostępna we wszystkich modelach, różne źródła podają rozbieżne informacje, ale jak tylko się dowiemy, to damy znać.

Nowy Smart TV od LG zapowiada się naprawdę ciekawie, choć  zapowiedzi zapowiedziami, a pełną funkcjonalność i użyteczność poznamy dopiero w praktyce. Przedstawiciele LG nie pozostawili jednak złudzeń osobom oczekującym na Google TV. W tym roku dostępne będą dwa modele z Google TV w USA, a być może za rok pojawi się jakiś model w Europie. Jednocześnie dodają, że zaawansowanie obecnych Smart TV jest tak wysokie, że Google TV, za rok może już nikogo nie interesować. My mamy jednak dobrą wiadomość dla fanów produktów z Mountain View. W tym roku do Polski wchodzą urządzenia z Google TV od Sony.

Zapowiada się naprawdę ciekawie, a Smart TV od LG wraz z pilotem wydaje się być naprawdę interesującym rozwiązaniem.

Dołącz do dyskusji