Jutro Onet zintegruje się z Facebookiem na niespotykaną skalę

13.03.2012
Jutro Onet zintegruje się z Facebookiem na niespotykaną skalę

Jutro Onet zintegruje się z Facebookiem na niespotykaną skalę

Ktoś pamięta jak w wywiadzie dla Spider’s Web były prezes Onetu, Łukasz Wejchert zapowiadał, że portal “odzyska kontrolę nad komentarzami“? To już wiemy, że realizacja tego planu, przynajmniej częściowo, zacznie się jutro. Jutro Onet wdroży jedną z najbardziej spektakularnych zmian w swojej historii – zintegruje się z Facebookiem na niespotykaną dla mediów tak dużych jak Onet skalę. 

Chodzi nie tylko o komentarze, lecz o cały system integracji Onetu z Facebookiem za pomocą specjalnej aplikacji, dzięki której: a) użytkownik może widzieć to, co przeglądają znajomi na Onecie, b) ma łatwy dostęp do informacji z Onetu, które zainteresowały znajomych, c) ma łatwy dostęp do ostatnio czytanych przez siebie artykułów na Onecie, d) może łatwiej komentować teksty informując o tym znajomych. Na początku usługa dostępna będzie w czterech popularnych serwisach Onetu: Wiadomościach, Filmie, Sporcie oraz Technowinkach. 

Żeby zrozumieć, trzeba zobaczyć. Po zalogowaniu się do facebookowej aplikacji Onetu, w layoucie strony pojawia się nowa, społecznościowa część. Od lewej strony widzimy aktywności na Onecie znajomych z Facebooka, w środku ranking z najczęściej udostępnianymi tekstami Onetu w aplikacji, a po prawej stronie aktywność użytkownika. W tej ostatniej części jest najciekawiej. To właśnie tutaj grupowane są ostatnio oglądane przez nas teksty, do których możemy łatwo wrócić (bądź też prześledzić sobie własną historię czytania), a także zarządzać ustawieniami, w tym włączać i wyłączać widoczność naszych działań na Onecie dla znajomych na Facebooku.

Jeśli chodzi o komentarze, to integracja z Facebookiem jest tu przemyślana nieco inaczej niż w NaTemat.pl – głośnym serwisie Tomasza Lisa, który ruszył niedawno. W NaTemat.pl zainstalowano po prostu plug-in komentarzy Facebooka; w pomyśle Onetu, integracja komentarzy z Facebookiem jest częścią całej aplikacji, którą portal wdraża. To nie oznacza, że ginie możliwość anonimowego komentowania, z czego… przecież Onet słynie, ale zarządzający portalem mają nadzieję, że silna integracja z największym serwisem społecznościowym w Polsce będzie skutkować większym zainteresowaniem komentowania pod własnym imieniem i nazwiskiem. W końcu jeśli nie zdecydujesz się na włączenie integracji z Facebookiem, będziesz wiele tracił. Jutrzejsze nowości to ponoć początek szerszych zmian, więc chcąc korzystać z nowości w naturalny sposób przybywać będzie osób integrujących swoją aktywność na Onecie z Facebookiem.

Sposób integracji, mimo iż całkiem poważny nie wydaje się przesadnie inwazyjny. Część facebookowa nie zajmuje przesadnie dużo miejsca, choć należy zauważyć, że umieszczona jest w bardzo eksponowanym miejscu – pod belką nawigacyjną, a nad tytułem tekstu, co potwierdza powagę projektu.

Trzeba również przyznać, ze to dość śmiały projekt Onetu i… swoiste docenienie sukcesu Facebooka w Polsce. Jakby nie patrzeć Onet ciągle jest większym medium od Facebooka. Z analizy wyników ostatniego Megapanelu z grudnia 2011 r. wynika, że w ujęciu zasięgu Onet dociera do 13,6 mln, a Facebook do 12,1 mln osób (real users) w Polsce.

Dołącz do dyskusji