Google Street View działa w Polsce!

22.03.2012
Google Street View działa w Polsce!

Google Street View działa w Polsce!

Oficjalnie ma ruszyć dopiero dzisiaj, ale już od wczorajszej nocy można podziwiać wybrane polskie lokalizacje w widoku “street view” na mapach Google. Wystarczy wejść na adres map: mapy.google.pl, wpisać wybraną lokalizację w wyszukiwarkę, następnie z menu “więcej” wybrać Street View i – jeśli pole będzie aktywne – rozpocząć wirtualny spacer po ulicach.

Do tej pory, od 21 lutego 2012 r. w Google Street View można było jedynie przeglądać słynną ulicę Piotrowską w Łodzi. Wczorajszej nocy zostały udostępnione nowe lokalizacje. Pokrycie Street View nie jest może gigantyczne – brak tu na przykład południa Polski, gdzie mieszkam, w tym nawet Katowic – ale mimo wszystko to sporej wagi wydarzenie dla naszego kraju. W Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Łodzi, czy Gdańsku możemy przespacerować się ze Street View po centrum miast.

Przypomnijmy, że Google Street View to panoramiczne widoki z poziomu ulic. Usługa zadebiutowała pięć lat temu – w maju 2007 r. w wybranych amerykańskich miastach. Poza Stanami Zjednoczonymi usługa zadebiutowała w 2008 r. we Francji przy okazji wyścigu kolarskiego Tour de France. W 2009 r. zasięg Street View poszerzono o szereg europejskich krajów, w tym naszych sąsiadów z Republiki Czeskiej. W kolejnych latach usługa pojawiała się nawet w tak egzotycznych miejscach jak Szetlandy Południowe na Antarktydzie, Makau, czy Wyspa Man. Od 2009 r. Street View było obecne nawet w… Rumunii, a w Polsce jeszcze nie. Dopiero w lutym 2012 r. Google udostępnił pierwszą polską lokalizację w widoku Street View w Łodzi. Teraz w końcu pojawiły się inne miasta.

Od pewnego czasu Google Street View wywołuje kontrowersje. Niektórzy protestują przeciwko temu, aby ich twarze, samochody, czy domy były pokazywane na zdjęciach Google’a. Były nawet spektakularne procesy przeciwko Google’owi w Niemczech, ale to nie przeszkadza internetowemu gigantowi rozwijać usługę. Chyba dobrze, że w końcu zauważył też sporej wielości kraj w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dołącz do dyskusji