Facebook właśnie stał się dorosłą firmą i będzie grał w dorosłe gry

23.03.2012
Facebook właśnie stał się dorosłą firmą i będzie grał w dorosłe gry

Facebook właśnie stał się dorosłą firmą i będzie grał w dorosłe gry

Facebook kupił 750 patentów od firmy IBM i tym symbolicznym gestem, firma, której 25% należy do 28-letniego założyciela Marka Zuckerberga, weszła w dorosły wiek. W dorosłym świecie firm gra się patentami, więc Facebook – by nie wypaść z gry – musiał dokupić kilka kart do talii w popularnej grze w wojnę – jak Yahoo wyskakuje z asem, to Facebook pobije go jokerem.

Apple przeciwko Samsungowi, Microsoft przeciwko całemu Androidowi, zbankrutowany Kodak przeciwko największej firmie świata Apple, w końcu Yahoo przeciwko Facbeookowi. Z drugiej strony Samsung to największy kontrahent Apple’a przy produkcji urządzeń mobilnych amerykańskiej firmy, dla Microsoftu firmy, które skarży za Androida są przy okazji partnerami w projekcie Windows Phone, Kodakowi pozew nie przeszkadza handlować patentami z Apple’em, w końcu Yahoo pod każdym wpisem na własnym portalu promuje swój profil na Facebooku. Absurd? Nie – tak dzisiaj funkcjonuje rynek. Facebook jest już jego poważnym graczem, więc zaproszony został przez Yahoo do odpowiedniego ‘roomu’, gdzie gra się w odpowiednie gry.

Według informacji Bloomberga, dotychczas Facebook nie dysponował przesadnie liczną talią kart z patentami – zaledwie 53 patentów oraz 503 złożonych wniosków patentowych, które czekają na zatwierdzenie. Średnia dla pierwszej technologicznej ligi to 1000 patentów, więc atakując Facebooka, Yahoo zrobił mu przysłowiowe “sprawdzam”. Facebook, jak na aspirującego do pierwszej ligi gracza przystało, zareagował szybko i kupił 750 patentów od IBM. Ponoć zapłacił niemało, no, ale wejście na salony zazwyczaj kosztuje sporo. W zeszłym roku Facebook wygenerował prawie 4 mld dol. przychodów, co może nie jest przesadnie wysoką cyfrą, ale już wkrótce wejdzie na giełdę, z której planuje zebrać przynajmniej 5 mld dol., a może nawet 10 mld dol. Będzie więc na kolejne pule patentów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to łącznie z patentami, które zostaną w najbliższej przyszłości zatwierdzone przez odpowiednich regulatorów, Facebook dołączy do rynkowych grubasów z ponad tysięcznym portfolio chronionych prawnie rozwiązań.

Facebook powinien więc Yahoo podziękować – dzięki jego “sprawdzam” szybciej Mark Zuckerberg i spółka dołączą do ekscytujących gier na patenty. Zresztą Facebook już kilka takich rozgrywek prowadzi, bo jak czytamy z Bloombergu, jest na 28 miejscu najczęściej pozywanych firm świata z 22 pozwami w 2011 r. Teraz, po pozwie Yahoo, Facebook dołącza do najbardziej medialnych rozgrywek. Zapewne jeszcze nie raz nie dwa o nich, z aktywnym udziałem Facebooka, usłyszymy.

Dołącz do dyskusji