Elastyczny e-papier od LG już za miesiąc!

29.03.2012
Elastyczny e-papier od LG już za miesiąc!

Elastyczny e-papier od LG już za miesiąc!

Pierwsza blogerka Rzeczpospolitej właśnie zrobiła piękną reklamę pseudo czytnikowi książek promowanemu i dystrybuowanemu przez Empik.  To chyba ostatnia taka okazja – nie dalej jak wczoraj widziałem w MediaMarkt czytnik z e-papierem za 299 złotych, a za parę tygodni rynek powinny zaleć czytniki Kindle z polskiego Amazona. Mamy prawdziwy rok e-czytników w Polsce. Jednocześnie szykuje się nam prawdziwy przełom w konsumenckiej technologii e-papieru.

W najbliższym czasie na rynku ma się pojawić e-papier od LG, który jest elastyczny. Można go zginać o 40 stopni w stosunku do jego środka. Wizja e-gazety jeszcze nigdy nie była tak blisko. Kto z nas nie czeka na moment, gdy będzie mógł wziąć e-czytnik do swoich rąk zrolować go i pacnąć nim przelatującą tuż nad stołem muchę? Ekran od LG ma być wytrzymały na upadki i już w przyszłym miesiącu ma trafić do pierwszych produktów na runku europejskim.

Czekamy na to z wielką nie cierpliwością, choć oczywiście na razie to jedynie wyświetlacz. Trzeba by jeszcze zobaczyć urządzenia, które będą odpowiednio giętkie. Jeśli uda się to zrealizować, to będzie naprawdę świetnie. Później oczywiście należy czekać na implementację kolorowego e-atramentu w wyświetlaczach oraz na dostępność i wykorzystanie giętkich paneli LCD lub OLED w szerokiej gamie urządzeń konsumenckich.

Swego czasu sporo spekulowano na temat trzeciej generacji Samsunga Galaxy S mówiły, które miały być wyposażone w giętki ekrany. Niepotwierdzone lecz bardzo autentyczne zdjęcia plakatów promujących ten model wydają się zaprzeczać tym doniesieniom.

Giętkie wyświetlacze to z całą pewnością przyszłość technologii. Nasuwa się jednak pytanie, czy naprawdę potrzebujemy ich we wszystkich współczesnych urządzeniach?  Faktycznie bardzo fajnie byłoby móc sobie zwinąć w kulkę, czy zrobić jaskółkę z e-booka bądź też nawet tabletu. Pamiętajmy jednak o tym, że na co dzień takie rzeczy praktykujemy z prasą czy też czystymi kartkami papieru, tradycyjne książki są opasłe. Dlatego wydaje się, że przyszłość elastycznego e-papieru leży w użyciu jednorazowym. Ciekawą wizją byłby zakup e-gazety w kiosku na takim papierze. Z drugiej strony żyjemy w dobie cyfrowej dystrybucji i niektórzy z nas zapomnieli już, co to znaczy wyjść do kiosku po gazetę.

Warto więc obserwować co zostanie stworzone przy użyciu elastycznego e-papieru od LG – jak będą wyglądały e-booki z tym papierem, który jest ultra cienki, ultra lekki i bardzo odporny. W dodatku posiada on całkiem niezłą rozdzielczość 1024×768 pikseli. To może być prawdziwa rewolucja. Wszystko zależeć będzie od sposobu zastosowania wynalazku. Dzisiejsze urządzenia należy oceniać w całości biorąc pod uwagę sprzęt, wzornictwo oraz oprogramowanie. Jeden zły element potrafi przyćmić nawet najnowocześniejsze technologie znajdujące się wewnątrz urządzenia.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji