Życie bez Wikipedii? Guardian ma na to radę!

18.01.2012
Życie bez Wikipedii? Guardian ma na to radę!

Życie bez Wikipedii? Guardian ma na to radę!

W związku z dzisiejszą akcją “Blackout SOPA” anglojęzyczni użytkownicy sieci teoretycznie nie mają dostępu do Wikipedii (teoretycznie, bo w praktyce mobilna wersja działa, a znalazły się też sposoby na obejście blokady na desktopowych przeglądarkach). The Guardian postanowił przyjść z pomocą wszystkim cierpiącym na niedobór informacji i uruchomił Guardipedię na czas zaciemnienia Wikipedii.

Guardipedia polega na tym, że czytelnicy zadają pytania, a redaktor Patrick Kingsley stara się na nie odpowiadać na bieżąco korzystając z dwudziestodziewięciotomowej Encyklopedii Brittannica wydanej w 1989 roku.

Projekt jest dosyć zabawną i utrzymaną w luźnym stylu ciekawostką, jednak w świetny sposób pokazuje, jak bardzo internet zmienił nasz sposób docierania do informacji i jak bardzo zaczęliśmy opierać się Wikipedii, nie umiejąc często znaleźć innych źródeł informacji. Celne.

Pamiętacie czasy, gdy w poszukiwaniu informacji sięgaliśmy po papierowe encyklopedie, przedzierając się przez spis treści, tomy i hasła opisane typowym, encyklopedycznym językiem?

Dołącz do dyskusji