Tizen – pierwsze zdjęcia i kod źródłowy nowego systemu udostępnione

10.01.2012
Tizen – pierwsze zdjęcia i kod źródłowy nowego systemu udostępnione

Tizen – pierwsze zdjęcia i kod źródłowy nowego systemu udostępnione

Niezbyt długo pierwsze zrzuty ekranu najnowszego systemu powstającego przy współpracy Samsunga i Intela utrzymały swój status “przecieku”. W ciągu zaledwie kilka godzin od ich publikacji, kod źródłowy wersji alfa oraz niezbędne dla programistów narzędzia trafiły oficjalnie do internetu, potwierdzając fakt, że prace nad rozwojem OS mającego być następcą MeeGo, trwają w najlepsze.

Niestety dość wyraźnie zaznaczono, że obecna wersja znajduje się w bardzo wczesnej fazie i nie nadaje się (lub nie powinna być przeznaczona) do normalnego użytku, ani tworzenia aplikacji końcowych. Ma być jedynie drobną zapowiedzią tego, co może czekać nas (i programistów) w przyszłości, kiedy projekt zostanie ostatecznie ukończony.

Nie powinniśmy się również do końca sugerować obecnym wyglądem OS, który choć aktualnie przypomina w dużym stopniu Androida, prawdopodobnie w końcowej fazie produkcji zostanie zmieniony lub dopracowany. Całość należy traktować najwyżej jako szkic lub “część większej całości”.

Kiedy nadejdzie ten moment? Według oficjalnych komunikatów, pierwsze urządzenia z tym systemem operacyjnym powinny trafić na rynek jeszcze w tym roku (choć raczej pod jego koniec), starając się przy tym zagrozić dotychczasowym liderom lub przynajmniej nie podzielić losu swojego poprzednika. W walce o palmę pierwszeństwa systemów całkowicie open-source, konkurentem Tizena będzie webOS, oddany niedawno przez HP w ręce użytkowników, po nieudanych próbach stworzenia z niego OS spełniającego pokładane w nim oczekiwania oraz wartego miliardów dolarów, za które został kupiony i które zainwestowano w niego w późniejszym czasie.

Więcej informacji oraz odpowiednie pliki można znaleźć pod tym adresem.

Dołącz do dyskusji

Advertisement