Tim Cook zarabia 1,4 miliona razy więcej niż Steve Jobs

10.01.2012
Tim Cook zarabia 1,4 miliona razy więcej niż Steve Jobs

Tim Cook zarabia 1,4 miliona razy więcej niż Steve Jobs

Jak co roku, Apple odbyło spotkanie z akcjonariuszami, na których mówiono między innymi o zarobkach i podwyżkach członków zarządu.

Mianowanie w sierpniu 2011 roku na stanowisko dyrektora generalnego Apple Tima Cooka wiązało się automatycznie z podwyższeniem jego zarobków do 900 tysięcy dolarów. Pod koniec roku, w listopadzie, zastępca Steve’a Jobsa doczekał się kolejnej podwyżki o symboliczne pół miliona dolarów, do 1,4 miliona.

Założyciel i wieloletni dyrektor generalny Apple, Steve Jobs, po powrocie do firmy w połowie lat dziewięćdziesiątych zgodził się pracować za 1 dolara rocznie, co trwało do dnia jego rezygnacji ze stanowiska. Niemniej jednak Jobs uzyskiwał też stałe przychody z racji posiadania i późniejszej sprzedaży Pixaru firmie Disney, jak również za sprawą udziałów i akcji w Apple i innych firmach.

Timowi Cookowi, posiadającemu 1,4 miliona razy większą wypłatę niż Jobs inni CEO mogą pozazdrościć. Szef Microsoftu, miliarder i 46. najbogatsza osoba na świecie według Forbes, Steve Ballmer, w ubiegłym roku zarobił 682 500 dolarów, CEO sąsiadującego z Apple Oracle, Larry Ellison, podobnie jak Jobs otrzymał 1 dolara. Więcej, bo 1,8 miliona dolarów zgarnął były CEO IBM, Sam Palmisano.

Dodatkowo, poza wypłatą, w sierpniu 2011 Cook otrzymał akcje firmy warte 1 milion dolarów.

Dołącz do dyskusji