Tak protestuje internet przeciw SOPA i PIPA (galeria)

18.01.2012
Tak protestuje internet przeciw SOPA i PIPA (galeria)

Tak protestuje internet przeciw SOPA i PIPA (galeria)

Dziś anglojęzyczny internet protestuje przeciw SOPA i PIPA, o których pisaliśmy szerzej tu, tu czy tu. Niektóre duże serwisy już rozpoczęły akcję “Blackout SOPA”, w tym między innymi Wikipedia czy WordPress.com. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na dwa akty prawne, które niedługo będą głosowane w Kongresie Stanów Zjednoczonych, a które budzą kontrowersje swoją treścią – według przeciwników dadzą rządowi i firmom rozrywkowym możliwość blokowania podejrzanych o naruszanie praw autorskich stron, odcinanie ich od finansów, reklam, oraz blokowanie w Stanach na poziomie DNS.

Część internetu postanowiła zaprotestować 18 stycznia i zablokować swoje strony z informacją o SOPA i PIPA, lub przynajmniej dodać w widocznych miejscach odnośniki przekierowujące do stron wyjaśniających, co to SOPA i PIPA i jak może wpłynąć na internet.

A tak wygląda “Blackout SOPA” dla przeciętnego użytkownika sieci.

Google.com nie został zablokowany, ale wyświetla pod wyszukiwarkę informację prowadzącą do strony tłumaczącej, czym jest SOPA i PIPA. Według wycen taka “reklama” w wyszukiwarce, jeśli chciałaby ją kupić firma zewnętrzna i miałaby taką możliwość, kosztowałaby około 5-6 milionów dolarów.

Użytkownicy Reddita przed zamknięciem serisu donieśli jednak, że na terenie Stanów Zjednoczonych pojawiło się też Google Doodle, niewidoczne poza tym krajem.

Reddit

 

 

WordPress.com

 

Wikipedia

 

The Huffington Post

 

Boing Boing

 

Minecraft.net

 

GoogleGuide.com

 

XDA-Developers

 

Imgur

I Can Has Cheezburger

Wired

 

Jeden z ciekawszych na The Oat Meal

 

Bardzo ciekawe zaciemnienie (dosłownie) przygotowało też polskie Ubuntu.pl, warto kliknąć i przekonać się samemu.

Dołącz do dyskusji