Rekord sprzedażowy AppleTV. Kiedy premiera iTV?

25.01.2012
Rekord sprzedażowy AppleTV. Kiedy premiera iTV?

Rekord sprzedażowy AppleTV. Kiedy premiera iTV?

Rewelacyjne wyniki finansowe Apple niosą ze sobą olbrzymią liczbę rozmaitych rekordów sprzedażowo-finansowych. Większe zyski od tych ostatnich Apple’a, w ciągu kwartału notował tylko Exxon w 3Q kwartale 2008 (14,8 mld dol). Znacznie mniej spektakularny wynik, ale także rekordowy osiągnął Apple, jeśli chodzi o swoją telewizyjną przystawkę. Apple TV w ostatnim kwartale 2011 roku sprzedało się w 1,4 miliona sztuk.

Ten wynik oczywiście jest niczym w porównaniu do sprzedaży iPhone, iPada czy nawet iPodów. Rekord ten pokazuje jednak Apple jako lidera segmentu zewnętrznych set-top-boxów. Pozwala także patrzeć jeszcze realniej na plotki o iTV.

Tim Cook powtarza słowa wypowiadane przez niedawno zmarłego Steva Jobsa: „Appe TV to wciąż tylko hobby”. Nie wątpliwie jednak, że za tym  kryją się pracę nad wprowadzeniem kolejnej generacji przystawki oraz zapewne samego telewizora od Apple.

Rynek przystawek, czyli set-top-boxów wciąż nie jest duży. Głównym rywalem Apple’a na tym polu jest Roku. Urządzenia Roku w ciągu 3 lat znalazły jedynie 2,5 miliona nabywców. Jeśli pod tym kątem spojrzymy na Apple TV, to rzeczywiście jest to popularne urządzenie. Jednak prawdziwych rywali Apple TV należy szukać w telewizorach z funkcjami Smart TV oraz konsolach do gier. Z tej perspektywy patrząc, wynik przystawki prezentuje się już znacznie słabiej. W okresie świątecznym sprzedaż konsoli Microsoftu wynosiła około miliona sztuk… tygodniowo.

Apple TV to dziś urządzenie zamknięte i bardzo ograniczone możliwościami, zarówno w stosunku do swoich rywali z rynku STB, jak i platform Smart. Rozwiązania konkurencji prezentowane na targach CES znacząco przeganiały to co Apple TV oferuje dotychczas. Wystarczy wspomnieć telewizyjne gry od LG czy sterowanie ruchem i głosem od Samsunga.

Wyniki Apple TV możemy brać pod uwagę jako preludium do rewolucji telewizyjnej którą ma zamiar firma przeprowadzić w kolejnych latach. Pytaniem nie jest czy to nastąpi, a jedynie kiedy to nastąpi?

Dołącz do dyskusji