Operatorzy komórkowi zarobią jeszcze mniej

24.01.2012
Operatorzy komórkowi zarobią jeszcze mniej

Operatorzy komórkowi zarobią jeszcze mniej

Narzekający na spadek przychodów operatorzy telekomunikacyjni nie mogą liczyć na żaden dodatkowy strumień gotówki. Najnowsze porozumienie Urzędu Komunikacji Elektronicznej z Brukselą pozbawi ich znacznej części przychodów.

UKE, regulator rynku telekomunikacyjnego w Polsce ustalił w czasie negocjacji z Komisją Europejską i BEREC, radą zrzeszającą regulatorów rynku z całej Unii Europejskiej, że opłaty za zakańczanie połączeń głosowych w sieciach mobilnych od początku przyszłego roku spadną z dzisiejszych ponad 15 gr. za minutę rozmowy netto, do 2,5-3,5 gr.netto. Według UKE obniżka stawek, które są istotnym źródłem przychodu operatorów ma być początkiem nowego etapu „ostrej rywalizacji o klienta”. Trudno przewidzieć, czy tak się rzeczywiście stanie, w sytuacji kiedy obniżka stawek MTR ma – według firmy analitycznej Audytel – zmniejszyć przychody operatorów mobilnych w 2013 r. o ok. 1,5 mld zł.

Nie jest jasne, czym w tej sytuacji mają walczyć operatorzy, którzy dysponują coraz mniejszą ilością gotówki na inwestycje w sieć. Jej modernizowanie jest dla nich kluczowe, bo rynek broadbandu – mobilnego i stacjonarnego – jest w tej chwili praktycznie jedynym motorem napędowym branży. Przychody z połączeń głosowych, jeszcze kilka lat temu stanowiące podstawę przychodów telekomów, spadają, a analitycy wieszczą, że w perspektywie kilku lat usługi głosowe będą oferowane za darmo, jako funkcja dodana.

Obniżka MTR z pewnością nie zachęci zatem operatorów do inwestycji w sieci nowszej generacji, jak np. LTE, nie mówiąc już o standardzie 4G, czyli LTE-Advbanced i WiMAX-Advanced. – Inwestycje w starsze technologie, takie jak HSPA, jeszcze operatorom się nie zwróciły – mówił mi niedawno Tomasz Kulisiewicz, główny analityk Audytela. Jak szacuje ta firma, dla zbudowania w Polsce infrastruktury potrzebnej do uruchomienia sieci nowej generacji, czyli 4G, potrzebne jest ok. 18-30 mld zł. Jakie ma być źródło finansowania w sytuacji, kiedy Unia Europejska w wraz nowym budżetem Wspólnoty zakręca kurek z finansowaniem, a przychody operatorów spadają – nie wiadomo.

O stawkach MTR pisałem także kilka dni temu w tekście na temat zmiany na stanowisku szefa UKE. 

Dołącz do dyskusji

Advertisement