Jobs i Zuckerberg na liście największych innowatorów wszech czasów

27.01.2012
Jobs i Zuckerberg na liście największych innowatorów wszech czasów

Jobs i Zuckerberg na liście największych innowatorów wszech czasów

Lamelson-MIT, organizacja wspierająca pomysłowych studentów, przeprowadziła badanie wśród 1010 amerykanów w wieku 16 -25 lat, pytając o najbardziej innowacyjnych ich zdaniem ludzi w historii.

Wyniki badań wskazują, że amerykanie za najbardziej innowacyjną osobę w historii ludzkości uważają Thomasa Edisona, wynalazcę między innymi fonografu, silnika prądu stałego czy żarówki. Edison był właścicielem ponad tysiąca patentów. Ponad połowa ankietowanych podała jego nazwisko.

Na drugim miejscu, z 24%, znalazł się Steve Jobs, a na piątym z 3% głosów – Mark Zuckerberg. Te dwie postaci są często wymienianymi przez młodych ludzi innowatorami. Ich wynalazki usprawniają i ułatwiają codzienne życie znacznej części młodego, nie tylko amerykańskiego społeczeństwa. 2/5 respondentów nie wyobraża sobie życia bez smartfona lub tabletu. Podobna sytuacja dotyczy serwisu społecznościowego Facebook.

Badania pokazują, że pomimo tego, że doceniamy dokonania innowacyjnych osób, nie przejawiamy chęci innowacyjnego myślenia czy działania. Przebadane osoby obwiniają o to głównie system oświaty i brak konieczności osobistego wytwarzania przedmiotów – zdecydowana większość nie miała w przeciągu ostatniego roku w ręku jakiegokolwiek narzędzia typu śrubokręt czy młotek ani nie wytworzyło czegokolwiek z surowych materiałów.

Na zaszczytnej liście innowatorów wszechczasów, na IV miejscu, za Alexandrem Bellem znalazła się nasza rodaczka, Maria Skłodowska – Curie, która zdobyła 5% głosów.

Dołącz do dyskusji